Ruské rakety v Evropě jsou problém, ne odstoupení USA od smlouvy, sdělil Bolton Putinovi

Hrozbou není odstoupení Spojených států od smlouvy o raketách, ale ruské rakety v Evropě. V Moskvě to zdůraznil Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton, který jednal s předními ruskými politiky včetně šéfa Kremlu. Moskva ovšem jednat o nové smlouvě nechce, prezident Vladimir Putin dal nicméně najevo, že by se v listopadu rád sešel se svým americkým protějškem v Paříži. Rusko-americký dialog je totiž podle něj třeba udržet. 

Video Události
video

Bolton se v Rusku dočkal kritiky za plánované odstoupení USA od smlouvy o raketách

Bolton v Moskvě uklidňoval situaci jen několik dní poté, co Trump ohlásil záměr odstoupit od klíčové smlouvy s Ruskem o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987, kterou podepsali na sklonku studené války americký prezident Ronald Reagan s lídrem Sovětského svazu Michailem Gorbačovem.

Zakázané zbraně má i Čína, připomněl Bolton

Bolton v ruské metropoli ujistil, že k případnému rozhodnutí Washingtonu o rozmístění nových amerických raket v Evropě vede „dlouhá cesta“. Oficiální rozhodnutí o odstoupení od INF bude podle něj učiněno v náležité době. Bolton také upozornil, že Peking rovněž disponuje raketami, které smlouva INF zakazuje – pokud by ovšem Čína byla touto smlouvou vázána.

„Smlouva se porušovala, zastarala a nezahrnuje všechny strany. Jen jedna strana závazky ze smlouvy INF plnila. Je určitě nezbytné nepodlehnout rétorice lidí, kterým tato situace vyhovuje,“ prohlásil Bolton.

Bílý dům obviňuje ruskou armádu, že v rozporu se smlouvou vyvíjí nové střely s plochou dráhou letu. Rusko ale výhrady odmítá a naopak z porušování dohody obviňuje Washington. Jednat o nové dohodě Kreml odmítá.

Putin ale hned v úvodu schůzky s Boltonem zdůraznil, že navzdory rozdílným názorům je důležité zachovat rusko-americký dialog. Šéf Kremlu chtěl s bezpečnostním poradcem projednat strategické otázky, odzbrojovací smlouvy a regionální konflikty.

„Víme a hodně mluvíme o jednostranném odstoupení USA od dohody o protiraketové obraně, nedávno jsme se dozvěděli o záměru USA odstoupit od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), víme o pochybnostech v (americké) vládě o nutnosti prodloužit dohodu o strategických zbraních START, slyšíme o záměrech rozmístit ve vesmíru jednotlivé prvky systému protiraketové obrany,“ poznamenal Putin podle agentury TASS.

Putin varoval před nepřátelskými kroky

Schůzka Putina s Boltonem trvala podle agentury TASS půldruhé hodiny a účastníci se shodli, že navzdory rozdílným názorům je dialog nezbytný. Ruský prezident proto navrhl schůzku se svým americkým protějškem v Paříži, kde budou oba prezidenti 11. listopadu na oslavách stého výročí konce první světové války.

Putin se také pozastavil nad počínáním USA po schůzce obou prezidentů v Helsinkách. „Řeknu upřímně, že nás občas udivuje, že Spojené státy přijímají vůči Rusku naprosto ničím nevyprovokované kroky, které nemůžeme označit za přátelské. Dokonce jsme prakticky nereagovali ani na jediný z vašich kroků. Všechno to ale pokračuje a pokračuje,“ postěžoval si ruský vůdce na americké sankce. Současně upozornil, že přes všechno „úsilí“ vzájemný obchod kupodivu roste.

Ruský prezident také zažertoval o státním znaku USA, ve kterém je zobrazen orel třímající v levém pařátu třináct šípů a v pravém olivovou ratolest: „To váš orel už všechny olivy sezobal a zbyly mu jen šípy?“ Bolton připustil, že olivovou ratolest do Moskvy nepřivezl, nicméně to, že ji orel drží v pravém pařátu, svědčí o prioritách.

Trumpův poradce v Moskvě rovněž připomněl, že snaha vměšovat se do amerických voleb je nepřípustná a poničila důvěru v Rusko, přičemž nezměnila výsledek. Na rozdíl od jiných zahraničních politiků, kteří Moskvu navštěvují, přišel Bolton na most k místu, kde byl v únoru 2015 kousek od Kremlu zastřelen opoziční politik Boris Němcov, a uctil jeho památku.