Hnutí Pegida slavilo v Drážďanech výročí, víc lidí ale dorazilo na demonstraci za otevřenost Německa

Protiimigrační hnutí Pegida v neděli oslavilo čtyři roky od svého založení. Několikatisícové setkání proběhlo v Drážďanech. V centru města se ale sešli i odpůrci Pegidy. O otevřenost své země světu se podle organizátorů a policie zasazovalo asi deset tisíc demonstrantů pod heslem Srdce místo štvaní. Mezi tábory se neodehrály žádné podstatnější střety.

Stoupenci Pegidy v Drážďanech
Zdroj: REUTERS Autor: David W. Cerny

Na demonstraci Pegidy přišlo podle odhadu očitých svědků asi pět tisíc lidí. Na začátku protestu proti tomuto antiislámskému hnutí se už v poledne sešly asi dva tisíce lidí při technopochodu, který prošel čtvrtí Neustadt. 

Do průvodu anti-demonstrantů pod heslem Srdce místo štvaní, který svolaly různé svazy, odbory a spolky na obranu proti Pegidě, se pak zařadili i předseda zemské vlády Saska Michael Kretschmer (CDU), její místopředseda Martin Dulig a ministryně hospodářství Eva-Maria Stangeová (oba z SPD).

Saský premiér byl potěšen, že na akci přišlo tolik lidí. „To dodává odvahu, je to důležitý signál,“ řekl Kretschmer. Vyzval zároveň k posílení vzájemného respektu ve společnosti a připomněl ty tisíce lidí, kteří před 29 lety vyšli do ulic prosazovat svobodu názorů a demokracii.

Jeho vicepremiér Dulig vyzval účastníky demonstrace k boji za lidskost a demokracii. Ministryně Stangeová zase poukázala na to, že Pegidu už netvoří jen nespokojení, nýbrž že hnutí přitahuje i stoupence pravice a posiluje je.