Akropoli uzavřela stávka proti privatizaci řeckých památek. Vláda plány na prodej popírá

Aténská Akropole a četné další pamětihodnosti hojně navštěvované turisty po celém Řecku zůstaly ve čtvrtek uzavřené. Řecký svaz zaměstnanců státních muzeí a památek vyhlásil celodenní stávku, kterou upozorňuje na údajnou chystanou privatizaci historicky a archeologicky významných míst. Vláda takový plán popírá. 

Video Studio 6
video

Spolupracovník ČT Kulidakis: Podle řecké ústavy musejí památky zůstat ve vlastnictví lidu

Kvůli stávce zůstala zavřená většina z 275 řeckých archeologicky významných míst, památek či muzeí. Ministerstvo kultury uvedlo, že stávka vyjde řecký stát na 500 tisíc eur (skoro 13 milionů korun), doplnil spolupracovník ČT Thomas Kulidakis. Publicistka Simona Dorňáková Stamu uvedla, že jedinou otevřenou památkou je nové muzeum Akropole.

Svaz zaměstnanců státních muzeí a památek obvinil řeckou vládu, že nezveřejnila seznam objektů veřejného vlastnictví, které byly převedeny do velkého privatizačního fondu (ten vznikl v roce 2016) vytvořeného v období, kdy byla země v režimu mezinárodního záchranného programu. Podle odborářů jsou na seznamu třeba Knóssos nebo muzeum v Heraklionu.

Památky se na seznam dostávají pod kódem, tvrdí šéf odborářů Grigoris Vafiadis. „Zabere mnoho času zjistit, které kódy odpovídají které položce v katastru nemovitostí. Podle našich informací by mohla být na seznamu i Akropole, která není jen řeckým, ale i světovým dědictvím a nikdy by se neměla dostat do rukou jakéhokoli zahraničního fondu,“ uvedl.

Vláda privatizaci památek popírá, připouští však chyby 

Vláda tvrzení svazu a dalších subjektů, že historicky a archeologicky významná místa spravuje privatizační fond, zpochybnila. „Vše, co má sloužit veřejnosti, obcím, komunálním či náboženským účelům nemůže být předmětem obchodu,“ uvedlo ministerstvo financí.

Ministryně kultury Myrsini Zorbová ale připustila, že při sestavování seznamu mohlo dojít k chybám. Ministerstvo financí podle svých slov požádala, aby vydalo katalog památek a budov, kterých se privatitace nedotkne.

„Jsme v situaci, kdy ani ministerstvo kultury neví, co je na seznamu,“ komentoval to Vafiadis. „Pokud uznají, že došlo k chybám, měli by je okamžitě a veřejně napravit, což se nestalo. Proto jsme uspořádali naši první stávku, jako varování,“ dodal šéf odborů. 

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o úvěrovou pomoc. V rámci rozsáhlého privatizačního programu pak vláda prodala například podíl v přístavu Pireus a v soluňském přístavu, tedy v prvním a druhém největším přístavu v zemi. Třeba Pireus teď vlastní z velké většiny čínská společnost.