Fico: Malé země potřebují být v jádru EU, aby přežily. Experimenty si nemůžeme dovolit

Pokud jde o řešení migrační krize, Česko a Slovensko jsou na jedné lodi. Právě tyto státy de facto zastavily povinné nefunkční migrační kvóty. V pořadu Interview ČT24 to prohlásil slovenský expremiér Robert Fico (Smer-SD). Ten sice odmítl „diktát z Bruselu“ v otázce kvót, na druhou stranu je přesvědčen, že malé státy, jako je Slovensko, musejí být v jádru Unie, aby v těžkých časech přežily.

Video Interview ČT24
video

Fico: Musíme být v jádru EU, abychom v těžkých časech přežili

Fico považuje česko-slovenské vztahy za nadstandardní. „Když sledujete události, které se dějí kolem nás, tak se ukazuje, že když jsme pohromadě a komunikujeme spolu, tak ten hlas patnácti milionů lidí je podstatně silnější než hlas pětimilionové nebo desetimilionové země,“ poznamenal politik.

V Interview ČT24 hovořil o bojích v Evropské radě za národní zájmy. „Byla to třeba otázka sankcí, kde jsme se cítili poškozeni, protože mnohé slovenské a české firmy měly obchodní vztahy s Ruskou federací. Nebo stejný postoj vůči uprchlické krizi,“ uvedl Fico.

Česká a slovenská rétorika jsou podobné, míní slovenský expremiér. „Nikdo z Bruselu nás nemůže přinutit, abychom něco dělali. Pokud máme projevit solidaritu, tak na dobrovolné bázi. Proto jsem rád, že to bylo Česko a Slovensko, které v podstatě zastavily povinné kvóty, jež se ukázaly jako nesmyslné, nefunkční,“ zdůraznil šéf vládní strany Smer-SD.

Likvidace Kaddáfího režimu byla chyba, míní Fico 

V souvislosti s uprchlickou krizí připomněl projev svrženého libyjského vůdce Kaddáfího o tom, že pokud Evropa nebude s jeho zemí spolupracovat, tak Evropa „zčerná“. „Místo toho, abychom hledali nějaké řešení, tak byl Kaddáfí zabit, režim byl totálně zlikvidován a Libye v podstatě neexistuje a stala se nástupištěm pro statisíce migrantů mířících do Evropy,“ upozornil Fico.

Dohody s podobnými státy přitom podle něj nejsou jednoduché – třeba ta s Tureckem stála země EU tři miliardy eur, sdělil slovenský expremiér. „Tato cesta byla zastavena, ale Libye není pod kontrolou, byla velká chyba, že byl režim zlikvidován takto brutálním způsobem,“ míní Fico.

Visegrádskou čtyřku (V4), která povinné kvóty kritizuje, považuje za odpověď na místní historickou zkušenost. „V roce 1938 nás všichni zradili. Tato zkušenost ukazuje, že země, které jsou ve středu Evropy, se musejí spoléhat hlavně samy na sebe,“ vysvětlil postoj skupiny Fico s tím, že je třeba dbát na mezinárodní právo.

Fico: Rozdělení Československa byl správný krok, jsme úspěšné státy

Pokud jde o vztah k Unii, Slovensku podle něj svědčí hlubší integrace a přijetí eura. „Pokud má malý stát, jako je třeba Slovensko, přežít v těžkých situacích, musí být v jádru Evropské unie. Jsme země, která vyváží podstatnou část své produkce do západní Evropy, nemůžeme si dovolit experimentovat,“ je přesvědčen šéf Smer-SD.

„Jsem rád, že projekt Slovenska, kterému v roce 1993 nikdo nevěřil, vyšel. Těší mě také, že vztahy s Českem jsou tak kvalitní, jak si nikdo neuměl představit. Soutěživost je za námi, každý si jdeme svou vlastní cestou, každý zodpovídá sám za sebe a každý má své tempo, v podstatných věcech ale stojíme bok po boku,“ zdůraznil dále Fico.

Připustil zároveň, že Slovensko Českou republiku stále „dobíhá“, i když má nejnižší nezaměstnanost v historii a prakticky vyrovnaný státní rozpočet. V důsledku se však podle Fica ukazuje, že i když byl rok 1993 náročný, rozdělení Československa bylo správné rozhodnutí.

Stáhněte si Interview ČT24 s Robertem Ficem 36.62 MB