Zemětřesení v Indonésii

Páteční zemětřesení v Indonésii má podle nové bilance přes osm set obětí

Páteční zemětřesení a následná vlna tsunami, které postihly indonéský ostrov Sulawesi, mají již 832 potvrzených obětí. V nedělní bilanci to oznámila indonéská národní agentura pro řešení krizových situací. Dosud se uváděl zhruba poloviční počet mrtvých. Podle sobotní informace českého ministerstva zahraničí by mezi mrtvými neměli být žádní čeští občané.

 

Nejpostiženější jsou města Palu a Donggala, jež jsou domovem 600 tisíc lidí. Po zemětřesení o síle 7,5 stupně je zasáhly šestimetrové vlny. Podle mluvčího indonéské agentury Sutopa Purwoa Nugrohoa 821 z dosud potvrzených obětí pochází z Palu a 11 z Donggaly. 

Viceprezident Jusuf Kalla prohlásil, že počet mrtvých může vzrůst až na tisíce; mnoho lidí totiž stále zůstává pod troskami zřícených domů. 

V Palu se bude konat masový pohřeb obětí. Nugroho řekl, že je to ze zdravotních důvodů nezbytné.

Nugroho na tiskové konferenci dodal, že škody jsou rozsáhlé a tisíce domů, nemocnic, nákupních center a hotelů se zhroutily. Most odplavila voda a hlavní silnice do Palu byla odříznuta sesuvy půdy. Úřady se zatím nedostaly severně od Palu, do oblasti Donggala, která byla blíže epicentru zemětřesení. Zde žije více než 300 tisíc lidí.

Evakuační centra ve městě Palu v neděli navštívil indonéský prezident Joko Widodo. Podle něj zatím není letiště v Palu na 100 procent připraveno k přijímání letadel, lidé se přesto chtějí dostat pryč. Čekají na transport třeba i vojenskými nákladními letadly, která do oblasti přiváží pomoc.

Lidé čekají na evakuaci
Zdroj: Reuters
Autor: Antara Foto/ Akbar Tado

Jednou z obětí je i jednadvacetiletý letecký dispečer Anthonius Gunawan Agung. Dostalo se mu vojenských poct, protože jako jediný z kolegů zůstal v řídicí věži letiště v Palu, aby dokončil odlet jednoho z letadel, i když se věž silně třásla. Když bylo letadlo bezpečně ve vzduchu, byl Agung přesvědčen, že se věž zřítí, a vyskočil ze čtvrtého patra. Do nemocnice ho převezli s vnitřním zraněním a zlomenou nohou. Mladík zemřel dřív, než ho mohl vrtulník dopravit do jiné nemocnice k nutnému ošetření.

Mezi oběťmi mohou být i cizinci, Čech se zachránil

Mluvčí indonéské agentury Nugroho řekl, že v době katastrofy bylo v Palu 71 cizinců a o většině z nich úřady vědí. Jeden Jihokorejec je ale možná mezi 50 lidmi zasypanými pod hotelem Roa-Roa. Pohřešují se také tři Francouzi a jedena Malajsijec. Přeživší cizinci budou evakuováni do města Makassar.

Český ministr zahraniční Jan Hamáček vyjádřil soustrast rodinám obětí a pověřil české velvyslanectví v Jakartě, aby zajistilo potřeby indonéské strany. Ministerstvo je připraveno pomoci v koordinaci s krizovým centrem Evropské unie. Černínský palác má informace o dvou českých turistech pobývajících na ostrově Sulawesi, jsou v pořádku.

„Na konzulární pohotovost českého velvyslanectví se v noci z pátku na sobotu obrátila přítelkyně českého turisty, který tou dobou pobýval v oblasti Palu,“ řekl Robert Řehák z tiskového odboru ministerstva. Podle jeho informací českého občana vlna spláchla, když jel na motorce, z moře se mu ale podařilo dostat. Konzulovi, který se s ním telefonicky spojil, řekl ještě o dalším českém občanovi, ten by však měl být v oblasti mimo ohrožení.

S věřícími se za mrtvé modlil papež František. „Ať je bůh utiší a podpoří ty, kteří se snaží zprostředkovat pomoc,“ řekl.

Video Události
video

Události: Indonésie hlásí stovky obětí

V Palu se už rabuje 

Indonéští novináři, kteří jsou na místě, tvrdí, že všude kolem nich leží lidská těla. Červený kříž odhaduje, že páteční katastrofa se týká až 1,6 milionu lidí, podle jiných zdrojů to mohou být i více než dva miliony. Velké obavy panují právě v případě zmíněné Donggaly, která je odříznuta od proudu a komunikačních kanálů a rozsah škod tam stále není jasný.

 

Navzdory tomu, že se z poničených budov podle novinářů ještě ozývají hlasy živých, v Palu se už objevili zloději, kteří rabují poškozené nákupní centrum. Přeživší se snaží dostat ke svým poničeným domům a zachránit majetek.

První pomoc do Palu dopravilo armádní letadlo a také vrtulníky, přístup k Donggale, jež byla nejblíže centra otřesů, je jenom od moře.  Palu leží asi 1500 kilometrů od Jakarty a množství obětí v Palu jsou lidé, kteří neodešli z pobřeží, kde se na pláži chystal festival.

Video Obětí zemětřesení a tsunami na indonéském ostrově je přes osm stovek
video

Zemětřesení a tsunami na indonéském ostrově si možná vyžádaly tisíce obětí, varují úřady

Na sociálních sítích se objevila kritika na adresu geofyzikální agentury za způsob, jakým varovala před tsunami. Agentura sice varování vydala, ale po 34 minutách je zrušila. Hájí se tím, že postupovala podle předpisů a při rušení varování vycházela z údajů odečtených ze senzorů v moři vzdálených asi 200 kilometrů od Palu.

„Nemáme k dispozici pozorovatelská data v Palu, museli jsme použít ta, co jsme měli,“ sdělil Rahmat Triyono z geofyzikální agentury. Nejbližší senzor, který byl k dispozici, zaznamenal pouze šesticentimetrovou vlnu. Podle indonéského tisku není jasné, zda tsunami, jež velmi rychle zasáhla pobřeží u Palu, udeřila před, nebo po odvolání varování. „Podle videí na sociálních sítích soudíme, že tsunami udeřila před oficiálním odvoláním varování,“ řekl Triyono. 

Češi by teď neměli do postižených oblastí cestovat 

České ministerstvo zahraničních věcí až do odvolání nedoporučuje na ostrov Sulawesi cestovat, zvláště do jeho severních oblastí. Ministerstvo rovněž kontaktovalo 191 českých občanů zaregistrovaných v systému DROZD. „Zatím nemáme informace o zraněných českých občanech,“ uvedl Řehák z tiskového odboru ministerstva. V případě nouze mohou lidé kontaktovat české velvyslanectví v Jakartě na pohotovostní lince +62 811 1941 251.

Podle místního tisku indonéské ministerstvo pro cestovní ruch aktivovalo krizové středisko pro návštěvníky, které bude ve spojení s krizovým štábem a turistickou kanceláří na Sulawesi. Návštěvníkům se doporučuje, aby se informovali o situaci na oficiálních stránkách vlády.

Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Série zemětřesení, která v červenci a srpnu zasáhla indonéský ostrov Lombok, si vyžádala téměř 500 mrtvých a více než 1300 zraněných. V roce 2004 zemětřesení a tsunami zabily 226 tisíc lidí v 13 zemích, z toho více než 120 tisíc v Indonésii. Palu zasáhly tsunami v letech 1927 a 1968.