USA mají stáhnout část raket z Blízkého východu, přesouvají pozornost východněji

Spojené státy podle amerického listu The Wall Street Journal (WSJ) v říjnu stáhnou z Blízkého východu část svých raketových baterií. Krok podle deníku svědčí o změně zaměření pozornosti USA od dlouhodobých konfliktů na Blízkém východě a v Afghánistánu na napětí ve vztazích s Čínou, Ruskem a Íránem. Kuvajt podle agentury Reuters záměr USA potvrdil.

Protiraketový systém Patriot
Zdroj: ČTK Autor: EAST NEWS/ENPOL

Čtyři systémy Patriot mají být podle armádních zdrojů odstraněny z Jordánska, Kuvajtu a Bahrajnu. Z Jordánska a Bahrajnu po jedné baterii, z Kuvajtu dvě. Deník The Wall Street Journal o záměrech Pentagonu napsal, že USA raketové systémy odvezou k údržbě a modernizaci.

Kuvajtská armáda rozhodnutí USA označila za běžný postup. Zároveň zdůraznila, že Washington svůj krok koordinoval s kuvajtskou armádou, a doplnila, že obranné systémy Kuvajtu ovlivněny nebudou.

Byť v blízkovýchodní oblasti část americké raketové výzbroje zůstane, naplánované stažení bude podle listu citelnou redukcí ochrany, kterou regionu baterie Patriot poskytovaly. Systém je schopný sestřelit rakety i letadla, upozornila agentura Reuters.

Raketové baterie na Blízkém východě slouží k obranným účelům, ochraně amerických základen a zařízení, ale i jako podpora spojenců. WSJ připomíná, že armáda ohlásila redukci v době ostrých výpadů Bílého domu proti Íránu, napjatých vztahů s Ruskem a komplikující se situace na bojišti v Sýrii. 

V Bahrajnu se nachází velká americká námořní základna, která zajišťuje operace v oblasti Blízkého východu a Perského zálivu. V Kuvajtu mají USA několik tisíc vojáků, další operují v Jordánsku. V Sýrii je 2000 amerických specialistů a poradců.