Ruská ekonomika je zaostalá a polofeudální, říká šéf tamního antimonopolního úřadu

Šéf ruského antimonopolního úřadu (FAS) Igor Artěmjev zkritizoval v rozhovoru pro deník Kommersant nedostatek konkurence a rostoucí vliv státu v hospodářství v souvislosti se zavedením západních sankcí. „Naše ekonomika v mnohém zůstává zaostalou, polofeudální, zvláště v málo rozvinutých regionech. Konkurencí to tam ani nepáchne,“ konstatoval vysoce postavený úředník.

Igor Artěmjev
Zdroj: Reuters Autor: Thomas Peter

V Rusku podle něj dochází k „vytvoření státně monopolistického kapitalismu“, prorůstání byznysu a výkonné moci. „Je to všeobecně rozšířené onemocnění, kterým trpíme už dlouho,“ prohlásil šéf FAS.

Pod vlivem sankcí, které Západ vyhlásil proti Rusku po anexi Krymu, a zapojení ruských vojáků do konfliktu na východě Ukrajiny státní sektor v ruské ekonomice podle Artěmjeva ještě více posílil, a to zejména v bankovnictví a průmyslu. „Čím více sankce působí, tím aktivněji dochází k zestátňování,“ řekl.

Připustil nicméně, že se tak neděje ve všech sektorech. Jako příklad uvedl „zrušení mobilního otroctví“ na trhu telekomunikačních služeb, kde operátoři museli zrušit vnitrostátní roaming a klienti získali možnost uchovat si číslo při změně operátora.

Šéf FAS také připomněl, že vláda nedávno schválila program rozvoje konkurence v 18 odvětvích, a tak doufá, že Rusko bude následovat příklad Japonska a Jižní Koreje, kde „zrušení monopolů umožnilo neuvěřitelný skok v ekonomice“. V Rusku přitom mají silné postavení státní podniky a přirozené monopoly, které by podle něj měly být převedeny na jiný způsob fungování.

FAS předloni v září zveřejnil zprávu, podle které podíl státu a státních firem na hrubém domácím produktu vzrostl z 35 procent v roce 2005 na 70 procent v roce 2015. Podobný odhad – že státní sektor v Rusku tvoří více než 70 procent ekonomiky – zveřejnil v roce 2014 Mezinárodní měnový fond.