Obětí nehody trajektu v Tanzanii je přes 200, záchranáři objevili tři dny po nehodě přeživšího

Počet obětí nehody trajektu, který se ve čtvrtek večer potopil u tanzanských břehů Viktoriina jezera, vzrostl podle nejnovější bilance úřadů na 207 osob. Třetí den po neštěstí se ale podařilo vyprostit jednoho přeživšího muže. Jeho zdravotní stav je nicméně vážný. Počet osob přeživších katastrofu tak dosáhl 41.

Záchranné práce po potopení trajektu na Viktoriině jezeře
Zdroj: Reuters

Šéf tanzanské armády generál Venance Mabeyo prohlásil, že doufá, že „záchranné operace dnes skončí“.

Armádní potápěči u vraku lodi ještě v sobotu pátrali po přeživších; zaslechli totiž zvuky, které naznačovaly, že by ve vodě mohl být někdo živý. Nakonec objevili jednoho muže, který přežil ve vzduchové bublině pod troskami.

V okolí lodi se mezitím objevují stále nová těla obětí, na místo neštěstí již dorazily desítky dřevěných rakví.

Úřady předpokládají, že trajekt se převrhl kvůli přetížení nákladem i cestujícími. Plavidlo bylo totiž určeno pro stovku lidí, na palubě jich ale byl podle svědků více než čtyřnásobek. Zda tomu tak skutečně bylo, není ovšem možné ověřit. Agentura Reuters uvedla, že prodejce palubních lístků zahynul a záznamové zařízení lodi se ztratilo.

Tanzanský prezident John Magufuli nařídil zatknout „všechny osoby, které byly do provozování trajektu jakkoli zapojeny“. Vyhlásil rovněž čtyřdenní státní smutek.