Královna, premiérka nebo šéfka Scotland Yardu. Spojenému království vládnou ženy

Sto let letos na podzim uplyne od chvíle, kdy britské ženy dostaly šanci kandidovat v parlamentních volbách. A jen těžko by v roce 1918 odhadly, jak dobře se jim po uplynutí celého století na tomto poli povede. Velká Británie má dnes nejen ministerskou předsedkyni, ale také političky na vysokých postech v Severním Irsku nebo Skotsku. A žena má v rukou i britskou korunu.

Video Události
video

Ženy stojí i v čele Skotska či Severního Irska

Spojenému království nikdy nevládlo tolik žen jako nyní. Alžběta II. trhá rekordy v popularitě i délce panování. Konzervativní premiérka Theresa Mayová řeší, jak vyvést zemi z EU. Její sokyní je ve Skotsku Nicole Sturgeonová, která z pozice první ministryně brexit kritizuje. 

„Je to naprosto historický okamžik. Jsou tu všude ženy. Myslím, že to je ženská epocha,“ říká Anna Whitelocková, historička a expertka na gender v politice z University of London.

Výčet tím nekončí. V Severním Irsku je britskou státní tajemnicí Karen Bradleyová, která se marně snaží přesvědčit šéfky dvou nejsilnějších severoirských stran, Sinn Fein a unionistů, aby sestavily lokální vládu. Ženy vůbec poprvé v dějinách řídí Scotland Yard (Cressida Dicková), londýnský hasičský sbor (Danny Cottonová) nebo britský svaz farmářů (Minette Battersová).

„Británie je takovým majákem ve smyslu ženské moci. Ale možná ji moc nevyužívají, mohly by být i mnohem hlasitější a hrdější na tento fakt,“ domnívá se Whitelocková.

Ženy tvoří třetinu Dolní sněmovny  

Sto let poté, co Britky mohly poprvé volit, mají v Dolní sněmovně parlamentu ve Westminsteru zastoupení 32 %. Je to sice nejvíc v historii, ale podle kritiků to pořád nestačí.

„Proč potřebujeme ženy v politice? Protože jejich zastoupení ovlivňuje politiku. Polovinu této země tvoří ženy,“ myslí si Virginia Crosbieová, ředitelka organizace Women2Win, která podporuje ženy v politice a kterou spoluzaložila současná premiérka Theresa Mayová, po Margaret Thatcherové teprve druhá žena v čele britské vlády. 

Mayová čelí kvůli brexitu každodenním útokům od soupeřů, kteří by ji v Downing Street 10 rádi nahradili. Nejen od lídra labouristů Jeremyho Corbyna, ale i od spolustraníka a exministra zahraničí Borise Johnsona. „Je velmi odhodlanou dámou. Dostala mandát a ten plní,“ podotýká na adresu premiérky Crosbieová. 

Ženská dominance na samém výsluní britské moci ale nepotrvá věčně. Nástupcem Alžběty II. se stane princ Charles a Theresa Mayová si nemůže být jistá dnem ani hodinou, kdy ve funkci premiérky menšinové vlády skončí.