Zeman: AfD je proti Benešovým dekretům, což není v zájmu ČR

Šéfka německé vlády Angela Merkelová přijala odpoledne v budově berlínského kancléřství prezidenta Miloše Zemana. Kancléřka, která část svých studií absolvovala v Praze, přivítala Zemana českým pozdravem „dobrý den“. Během půlhodinové schůzky spolu politici hovořili o Evropské unii, vztazích se Spojenými státy a Ruskem i o migraci. Dopoledne se Zeman v Berlíně sešel se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.

Video Události
video

Události ČT: Prezident Zeman ukončil návštěvu Německa

Alternativa pro Německo (AfD) je podle prezidenta Miloše Zemana proti Benešovým dekretům, což není v českém národním zájmu. Prezident to řekl novinářům v Berlíně, kde končí jeho třídenní návštěva Německa. Dal také najevo, že si přeje pokračování současné německé koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD).

„Samozřejmě, že AfD je protiimigrační, a to je mi nesporně sympatické,“ podotkl český prezident při hodnocení německé politické scény. „Je ale dobré přečíst si její program jako celek a najednou zjistíte, že AfD odsuzuje Benešovy dekrety,“ uvedl. Na základě Benešových dekretů byli po druhé světové válce sudetští Němci v Československu zbaveni občanství i majetku.

V Německu je mu mírně sympatická sociální demokracie, s jejímiž představiteli se během své návštěvy spolkové republiky opakovaně setkal.

Tématem jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou nebyly kvóty ani změny celoevropské azylové a imigrační politiky v rámci nařízení Dublin IV. Český prezident tak nepřipomněl svůj postoj ke kvótám ani k centrům pro uprchlíky v severní Africe.

Německo a Česko jsou si podle Zemana jako sousedé blíže než kdykoliv před tím 

Už dopoledne se Zeman v Berlíně sešel se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Německá hlava státu připomněla sté výročí založení Československa, osobnost prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka i události pražského jara před 50 lety. Steinmeier také poznamenal, že přátelství obou zemí rozhodně není samozřejmostí.

„Česká republika a Německo jsou si dnes jako sousedé a členové Evropské unie blíže než kdy dříve a skutečně je váže přátelství,“ uvedl Steinmeier podle svého úřadu. „Jako přátelé neseme společně zodpovědnost za překonání dlouhodobé evropské krize, za nalezení společných odpovědí na nezodpovězené otázky a především za to, aby Evropa zůstala ušetřena dalšího rozdělení na Východ a Západ.“

Miloš Zeman a Frank-Walter Steinmeier
Zdroj: Reuters
Autor: Fabrizio Bensch

Společnému jednání mezi čtyřma očima a následnému obědu za účasti manželek prezidentů a delegací obou zemí předcházelo před polednem slavnostní přijetí českého prezidenta před zámkem Bellevue, při němž zazněly hymny obou zemí. Zeman se také zapsal do pamětní knihy.

Prezidenti diskutovali také o přeshraniční spolupráci, otázce euroregionů a o ekonomických vztazích a jejich rozšíření. Tématem byla i vnitřní politika obou zemí, reforma Evropské unie, evropský rozpočet, volby do Evropského parlamentu, migrace a vztahy s Ruskem. 

V závěrečný den své třídenní oficiální návštěvy Německa se český prezident sešel také s bývalým kancléřem Gerhardem Schröderem, kterého ve čtvrtek označil za jednoho ze svých dvou největších německých přátel.

Miloš Zeman a Frank-Walter Steinmeier
Zdroj: ČTK
Autor: Deml Ondřej

„Miloš Zeman tady nemá úplně dobré jméno kvůli svým radikálním výrokům v otázce uprchlické krize a obecně německá politika i společnost se naučily vnímat rozdíl mezi vládou a prezidentem už v době prezidentství Václava Klause. Takže tam je určitý odstup k výrokům na prezidentské úrovni a Miloš Zeman skutečně není zatím nějakým tématem zdejších médií ani společenských diskusí,“ uvedl v ranním vysílání Studia 6 Vladimír Handl z katedry německých a rakouských studií Fakulty sociálních věd UK. 

Během návštěvy se Zeman setkal i s bývalým eurokomisařem pro rozšíření Günterem Verheugenem nebo braniborským ministerským předsedou Dietmarem Woidtkem. Ve čtvrtek odpoledne pak jednal se zástupci německých firem, které investují v České republice. Právě hospodářská diplomacie je podle Handla Zemanova silná stránka.

Video Studio 6
video

Zpravodaj ČT Václav Černohorský: Zeman při setkání s podnikateli lobboval za Česko

Zpravodaj ČT Václav Černohorský: Zeman při setkání s podnikateli lobboval za Česko

Studio 6 s Vladimírem Handlem: Zeman dělá výbornou hospodářskou diplomacii

„Byl to lobbing za Česko jako místo, kam by měly německé firmy dále a více investovat,“ uvedl zpravodaj ČT v Berlíně Václav Černohorský. Z německé strany podle něj zazněly výhrady týkající se nedostatku kvalifikovaných pracovních sil, Česko by prý také potřebovalo reformu školství s důrazem na praxi. 

Prezident Miloš Zeman s ministerským předsedou Braniborska Dietmarem Woidtkem
Zdroj: ČTK
Autor: Deml Ondřej