Po řádění Florence je přes třicet mrtvých. Hladiny řek na východě USA dál stoupají

Hurikán Florence, který v minulých dnech udeřil na východ Spojených států, a s ním související záplavy si vyžádaly už 32 obětí. Nejvíc mrtvých je v Severní Karolíně. Hurikán sice o víkendu zeslábl na tropickou bouři, i v úterý se ale v oblasti očekávají silné deště a hladiny tamních řek dál stoupají.

Obyvatelé městečka Burgaw v Severní Karolíně prchají před záplavami
Zdroj: Reuters Autor: Jonathan Drake

Americká média informují o 32 obětech ve třech státech, z toho 25 lidí zemřelo v důsledku hurikánu Florence a jím vyvolaných povodní v Severní Karolíně. Šest obětí hlásí Jižní Karolína a jeden člověk zahynul ve Virginii.

Ve státech Severní a Jižní Karolína zůstává podle televize CBS také na půl milionu domácností a podniků bez proudu. V Severní Karolíně nefunguje pětina čerpacích stanic. Hladiny řek v oblasti stále stoupají, některé toky dosahují výše kolem sedmi metrů. Mnoho silnic je neprůjezdných.

Město Wilmington s asi 120 000 obyvateli zůstalo kvůli zaplaveným komunikacím odříznuté od okolí. Až v noci na dnešek se podařilo částečně zprovoznit jednu příjezdovou silnici, po níž dovážejí do města zásoby vody a potravin armádní nákladní vozy. Zásoby do města převážejí také vrtulníky, jimiž se rovněž evakuují lidé ze střech zatopených domů.

Florence patří mezi deset nejničivějších hurikánů v USA

Televize CBS uvedla, že škody po hurikánu Florence se zatím odhadují na dvaadvacet miliard dolarů (zhruba 480 miliard korun). Už tato suma by Florence zařadila do první desítky hurikánů s největšími škodami v USA. Podle ekonomů ze společnosti Moody's Analytics ale bude výše škod zřejmě vyšší, stále totiž přicházejí zprávy o škodách v důsledku mohutných záplav.

Florence, kterou nyní provází vítr o rychlosti asi 40 kilometrů za hodinu, se nyní přesouvá na severovýchod USA, kam má podle meteorologů přinést vydatné deště. Ve středu by měla tato cyklona americkou pevninu opustit.

Video Studio 6
video

Následky bouří Mangkhut a Florence