Merkelová se podle Die Welt rozhodla, že šéf kontrarozvědky Maassen skončí

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) je podle listu Die Welt rozhodnuta, že šéf civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen musí po svých vyjádřeních k situaci v Chemnitzu skončit ve funkci. S konečnou platností mají o budoucnosti Maassena, který o dění v Chemnitzu šířil nepravdivé informace, špičky koalice rozhodnout v úterý. Za šéfem Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) dosud pevně stál ministr vnitra Horst Seehofer (CSU).

Šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy Hans-Georg Maassen
Zdroj: Reuters Autor: Fabrizio Bensch

Důvodem, proč se podle koaličních zdrojů Merkelová takto rozhodla, je její přesvědčení, že se Maassen nepřípustným způsobem vmísil do politického dění, napsal Die Welt. 

Maassen vyvolal na německé politické scéně bouři svým nepodloženým tvrzením o dění v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci, odehrály demonstrace i útoky na cizince.

Jeden z nich zachytilo i hojně zveřejňované video, které šéf kontrarozvědky zpochybnil s tím, že mohlo jít o cíleně šířenou nepravdivou informaci. Později se ale ukázalo, že pro toto tvrzení neměl žádné důkazy, a musel tak připustit, že video je autentické.

Minulý týden také vyšlo najevo, že Maassen v červnu ještě před oficiálním zveřejněním předal data z výroční zprávy o činnosti svého úřadu poslanci protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Informaci potvrdil sám poslanec Stephan Brandner s tím, že šlo především o informace o počtu nebezpečných islamistů v Německu a o rozpočet kontrarozvědky. Maassenův úřad odmítl, že by se jeho šéf dopustil něčeho protiprávního.

Postoj Seehofera není jasný

K odchodu šéfa kontrarozvědky jako první z koaličních stran minulý týden vyzvala sociální demokracie (SPD). Merkelová kvůli požadavku, který hrozil přerůst v další koaliční krizi, na minulý čtvrtek svolala jednání špiček koalice. To ale jasný výsledek nepřineslo, a proto se politici domluvili, že se znovu sejdou v úterý.

Merkelová se zatím veřejně k budoucnosti Maassena nevyjádřila a její mluvčí ji v pondělí odmítla komentovat. Podle Die Welt ale o víkendu některým spolustraníkům po telefonu sdělila, že musí skončit, ať už s tím jeho politický šéf a ministr vnitra Seehofer souhlasí, nebo ne.

Jak se k situaci postaví Seehofer – pokud se potvrdí informace německého listu – zatím není zřejmé. Ještě ve čtvrtek ale podle Die Welt řekl Maassen některým poslancům: „Horst Seehofer mi řekl, že jestli padnu, padne on také“.

Agentura DPA, podle níž se ještě kancléřka jasně nerozhodla, uvedla, že se nyní hledá takové řešení, které by uspokojilo i Seehofera a umožnilo by mu zůstat ve vládě. Jak Merkelová, tak Seehofer se v posledních dnech vyjádřili v tom smyslu, že kvůli šéfovi kontrarozvědky se současná velká koalice nerozpadne.