V Polsku už v zimě není místo s čistým vzduchem. Vláda uvolní miliardy na nákup domácích kotlů

Polský Nejvyšší kontrolní úřad vydal zprávu o katastrofálním stavu znečištěného ovzduší v zemi. Kritizuje v ní ministerstva za pomalý postup při nápravě. Polský kabinet obratem oznámil zavedení štědrých dotací na výměnu domácích kotlů, které jsou hlavní příčinou znečištění. I kvůli nim má Polsko jedno z nejšpinavějších ovzduší v Evropské unii.

Video Události
video

Události: Polsko má nejhorší vzduch v EU, vláda rozdělí miliardy na nákup domácích kotlů

Dbej o své zdraví – a raději nedýchej. Tak by mohl znít ironický název nové zprávy polského Nejvyššího kontrolního úřadu. V zemi už podle kontrolorů nejsou, obzvlášť v zimě, místa, kde by byl vzduch čistý. Jen ta, kde to není tak zlé a kde se stanovené limity nepřekračují tak často.

„Ročně z mapy zmizí město velikosti Radomska. Kvůli otrávenému ovzduší a komplikacím, které to vyvolává, v Polsku totiž umírá přes 46 tisíc lidí,“ upozornil šéf úřadu Krzysztof Kwiatkowski.

Nejhorší vzduch je u hranic s Českem

Nejhorší je situace na jihu země u hranic s Českou republikou, kam se část škodlivin dostává. Polští kontroloři kritizují ministerstvo životního prostředí za laxní přístup a energetiky rovnou za to, že kvalitu spalovaného uhlí přizpůsobuje uhelné lobby.

Nedostatečnost opatření potvrzuje i ekologická organizace Client Earth. „Jak vyhláška týkající se kvality kotlů, tak i požadavky na kotle na tuhá paliva jsou plné mezer a potřebují podle nás novelizaci,“ zdůraznila právnička organizace Client Earth Agnieszka Warso-Buchananová.

Vláda dá 600 miliard korun na nové domácí kotle

Právě domácí kotle – mnohdy staré, mimo jakékoli ekologické třídy – vyprodukují polovinu polského znečištění. Vláda v den vydání kritické zprávy kontrolního úřadu ohlásila start štědrého dotačního programu. Během deseti let vydá v přepočtu 600 miliard korun právě na výměnu starých kotlů a zateplení domů.

„Zajistí to čistý vzduch a dobrou atmosféru, chceme mít v zemi dobrou atmosféru,“ prohlásil premiér Mateusz Morawiecki.

Daleko rychlejší nápravu ale požaduje Evropská komise. Unijní soud po její žalobě v únoru rozhodl, že Polsko nedodržováním hygienických standardů porušuje společné právo. Pokud se to v řádu let nezlepší, mohou přijít citelné finanční sankce. Jde o součást unijního tažení proti znečištění ovzduší, které podle odhadů způsobuje smrt 400 tisíc Evropanů ročně.