Ruský aktivista, který dříve vedl Pussy Riot, je v péči německých lékařů v Berlíně

Bývalý vůdce ruské protestní skupiny Pussy Riot Pjotr Verzilov, který byl v úterý ve vážném stavu hospitalizován, byl letecky přepraven do Berlína. V Německu se podrobí další léčbě u specialistů. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Pjotr Verzilov
Zdroj: Reuters Autor: Tatyana Makeyeva

Již v sobotu členka Pussy Riot Veronika Nikulšinová oznámila, že Verzilov nabyl vědomí. Podle ní byl otráven. Po úterním soudním jednání si údajně nejprve stěžoval, že přestává vidět, pak nemohl mluvit, potom nedokázal chodit.

Ošetřující lékaři podle rozhlasové stanice Echo Moskvy nevylučují, že Verzilov se přiotrávil léky. Jeho blízcí ale takovou možnost odmítli.

Verzilov má ruské a kanadské občanství, jeho bývalou manželkou je Naděžda Tolokonnikovová, též členka Pussy Riot, která byla v roce 2012 odsouzena na dva roky do vězení za divoký punkový koncert v moskevské katedrále Krista Spasitele.

Tolokonnikovová údajně Verzilova přivítala na berlínském letišti. Na krátkém videu a na fotografiích, které zveřejnil německý bulvární list Bild, je Verzilov vidět v letadle a poté, jak je odnášen na nosítkách.

Verzilov, který proslul zejména jako inspirátor okázalých performancí umělecké skupiny Vojna, je vydavatelem ruského mediálního serveru Mediazona, jenž se věnuje ruskému vězeňství. V letech 2013 až 2014 se zapojil do protestních akcí proti proruskému režimu na Ukrajině, které vyústily v pád prezidenta Viktora Janukovyče. Se skupinami Vojna a Pussy Riot se podle některých informací rozešel.

Za narušení červencového finálového zápasu mistrovství světa ve fotbale mezi Francií a Chorvatskem strávil Verzilov a další tři ženy patnáct dní ve vězení. Na hřiště vtrhli v policejních uniformách.