Evropská komise navrhuje ukončit povinné střídání času už příští rok

Evropská komise předpokládá, že naposledy se v EU povinně změní zimní čas na letní v neděli 31. března 2019. Vyplývá to z jejího návrhu na konec celoevropské povinné změny času už příští rok, který v projevu v europarlamentu zmínil předseda komise Jean-Claude Juncker.

Změna času
Zdroj: ČTK/imago stock&people Autor: imago stock&people

„S oblibou říkáme, že Evropská unie se má zabývat přednostně zásadními záležitostmi a u věcí méně důležitých být zdrženlivější,“ připomněl dnes Juncker. EU přitom podle něj určuje, že se dvakrát do roka musí měnit čas, a to pokládá za chybu.

Členské státy by podle předsedy Komise měly samy rozhodnout, zda se jejich občané budou řídit letním nebo zimním časem. „Je to otázka subsidiarity. Věřím, že parlament a rada budou téhož názoru a naleznou fungující řešení,“ dodal dnes v europarlamentu Juncker.

Hodinky na letní čas navrhuje EK naposledy přeřídit v příštím roce

Komise navrhla postup, podle kterého by každá unijní země do dubna 2019 oznámila, zda u sebe zamýšlí zavést trvalý letní nebo zimní čas. Poslední povinná změna by se uskutečnila v neděli 31. března 2019.

Členské státy, které by poté chtěly trvale přejít na zimní čas, to budou moci udělat při poslední změně letního času na zimní v neděli 27. října 2019. Po tomto datu už nebudou žádné další sezonní změny času možné.

Pro dodržení takového plánu je ale potřeba, aby europarlament a státy návrh Komise odsouhlasily do března 2019.