Další rána pro Japonsko. Po tajfunu jej zasáhlo silné zemětřesení, umírali lidé

Nejméně osm mrtvých a téměř 300 zraněných si podle nejnovější bilance vyžádalo silné zemětřesení, které brzy ráno místního času zasáhlo jižní část nejsevernějšího japonského ostrova Hokkaidó. Dalších 30 až 40 lidí se především kvůli sesuvům půdy pohřešuje.

Zemětřesení o síle 6,7 stupně udeřilo v 03:08 místního času (středa 20:08 našeho času) a jeho epicentrum se nacházelo jihovýchodně od města Sapporo. Otřesy vycházely z hloubky asi 40 kilometrů.

Zemětřesení sice nevyvolalo vlnu tsunami, na mnoha místech ale způsobilo sesuvy půdy. Podle agentury DPA se nejvíce lidí po sesuvech pohřešuje ve městě Acuma. Vláda již na pomoc zasaženým oblastem vyslala na 25 000 vojáků.

Video Zprávy ve 12
video

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Ostrov Hokkaidó je kompletně bez proudu

V důsledku zemětřesení se všech 5,3 milionu obyvatel ostrova Hokkaidó ocitlo bez elektřiny, uvedl japonský deník Asahi šimbun. Podle ministra hospodářství může plné obnovení dodávek trvat i týden. Řada domů byla silně poškozena. Narušena byla také doprava, uzavřena je řada silnic i letiště u města Čitose.

Úřady obyvatele zasažené oblasti varovaly před možnými následnými otřesy. „Často dochází k velkým otřesům, obzvlášť během dvou až tří dnů (po prvním zemětřesení),“ uvedl podle agentury AFP zástupce japonského meteorologického ústavu.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Po tajfunu Japonsko zasáhlo zemětřesení

Japonsko se vzpamatovává z nejsilnější bouře za 25 let 

Jižní část Japonska v minulých dnech sužoval tajfun Jebi, nejsilnější bouře, která zemi postihla za poslední čtvrtstoletí. Celkem zemřelo 11 lidí a dalších zhruba 470 jich bylo zraněno.