Střelba v kalifornském San Bernardinu. Nejméně deset lidí bylo zraněno

Nejméně deset lidí je zraněných po střelbě v kalifornském San Bernardinu. Tři z nich jsou v kritickém stavu a pachatele policie zatím nedopadla. Incident se odehrál v bytovém komplexu a nejspíš nemá teroristické pozadí. Bližší informace zatím nejsou k dispozici.

Policie na místě střelby. Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Mario Anzuoni.

Podle mluvčího sanbernardinské policie Richarda Lawheada se střílelo ve společném prostoru bytového komlexu a všechny zasažené oběti jsou dospělí. „Věříme, že to byla přestřelka,“ uvedl mluvčí Lawhead s tím, že několik lidí bylo přivezeno na policejní stanici k vyšetřování.  

Sousedé slyšeli vícero výstřelů

Alysa Mariová, která žije v blízkosti bytového komplexu, řekla CNN, že slyšela asi 15 až 20 výstřelů vypálených v rychlém sledu za sebou. „Můj švagr poslouchal kulky létající kolem našeho domu, v době střelby byl venku.“

„Asi o pět minut později vrtulník kroužil nad naší ulicí (Lynwood) a hlas z něj vyzýval lidi, aby odložili zbraně. Ty, kteří leželi na zemi, nabádal, ať vstanou a dostanou se do bezpečí a nechají donucovací orgány dělat jejich práci,“ dodala svědkyně. 

Další soused Eduardo Rivas popsal, že slyšel několik výstřelů z jeho domu. „Slyšel jsem asi čtyři výstřely, pak něco znělo jako motocykl, který zrychlil, a potom jen pokračovaly výstřely,“ řekl Rivas CNN.

San Bernardino leží zhruba 100 kilometrů východně od Los Angeles a zpráva o tamní střelbě přichází týden po incidentu, při němž pachatel postřelil na turnaji videoher na Floridě devět lidí a dva soutěžící zabil.

San Bernardino si ještě pamatuje střelbu v sociálním centru

V samotném San Bernardinu se zase střílelo v prosinci 2015. Tehdy trojice mužů se samopaly a ve vojenském oblečení vtrhla do sociálního centra pro pomoc postiženým. Poté z místa uprchli v černém vozu SUV. Zasaženo bylo 31 lidí, z toho 14 jich zemřelo. Střelba proběhla ve středisku Inland, jednom z 21 státních ústavů, které v Kalifornii pečují o osoby s vývojovými vadami.

Cílem útoku se San Bernardino stalo i loni v dubnu, kdy útočník zamířil na jednu z místních základních škol. Tehdy zemřeli tři lidé včetně střelce, který spáchal sebevraždu. Podle amerických médií je za krveprolitím osobní motiv, neboť pachatel byl manželem učitelky, která se stala jednou z jeho obětí.