Policie: Protestů v Chemnitzu se v sobotu zúčastnilo přes 11 tisíc demonstrantů, 18 lidí bylo zraněno

Celkem přes 11 tisíc lidí, z toho 8000 při protestech proti migrantům, se zúčastnilo sobotních demonstrací ve východoněmeckém městě Chemnitz (Saská Kamenice). Zranění při protestech proti imigraci i proti pravicovým extremistům utrpělo 18 lidí, z toho tři policisté. Vyplynulo to ze zpráv policie během nedělního podvečera. Dopoledne přitom uváděla, že se demonstrací zúčastnilo celkem zhruba 9500 lidí a zraněno bylo devět lidí.

Moment, kdy policie zablokovala čelo demonstrace proti migrantům
Zdroj: Reuters Autor: Hannibal Hanschke

Zranění jsou převážně lehká, informovala policie, která v souvislosti s demonstracemi zaznamenala nejméně 25 trestných činů. Zranění v sobotu utrpěl v Chemnitzu mimo jiné 20letý Afghánec, kterého napadli čtyři maskovaní lidé. 

Policie v sobotu předčasně ukončila pochod protiimigračních hnutí. Podle úřadů chtěla předejít střetům poté, co se několikatisícovému davu postavili jeho odpůrci.

Během série sobotních demonstrací, které organizovalo pravicové hnutí Pro Chemnitz, protiimigrační hnutí Pegida a parlamentní strana Alternativa pro Německo (AfD) i jejich odpůrci, policie zaznamenala 25 trestných činů. Bylo mezi nimi poškozování majetku, ublížení na zdraví či užívání symbolů protiústavních organizací.

V místní části Markersdorf, která leží na jižním okraji Chemnitzu, tedy stranou míst, kde se demonstrovalo, byl podle policie v sobotu večer skupinou čtyř zahalených osob napaden 20letý Afghánec. Mladík utrpěl lehká zranění. „V rámci vyšetřování bude nutné ověřit, zda se v případě pachatelů nejednalo o někdejší účastníky demonstrace,“ uvedla policie.

Na demonstrace proti migrantům i na akce uspořádané na protest proti pravicovým radikálům a proti nenávisti vůči cizincům dohlíželo celkem 1800 policistů. Saskou policii přitom podpořily posily z dalších devíti spolkových zemí a také příslušníci spolkové policie.

Protesty svolané levicovými parlamentními stranami Levice a Zelení i demonstrace pravicového hnutí Pro Chemnitz se obešly podle policie bez incidentů. S policií se ovšem později střetlo asi 300 osob, které se pokusily proniknout na demonstraci AfD.

Demonstrovalo se i v neděli

Další dvě menší demonstrace se v Chemnitzu konaly v neděli. Ohlásili je místní občané a evangelická církev. V pondělí se pod heslem Wir sind mehr (Nás je víc) bude konat koncert proti pravicovému extremismu. Mezi účinkujícími má být například punkrocková kapela Die Toten Hosen.

Podle agentury DPA se v neděli ve městě sešlo kolem 200 lidí k pokojné demonstraci za demokracii a proti extremismu. Mezi účastníky byly i celé rodiny. „Musíme povstat a ukázat, že si svůj dosavadní život - demokratický, světu otevřený a tolerantní - nenecháme vzít,“ řekl organizátor demonstrace Dirk Richter.

Saský premiér poděkoval policii za zásah

Chemnitz v neděli navštívil saský premiér Michael Kretschmer. „Je to přátelská a pokojná země, většina podporuje demokracii a právní stát,“ prohlásil křesťanskodemokratický politik před radnicí saského města, kde se sešly stovky lidí na akci svolané evangelickou církví. Podle Kretschmera existuje ze strany politiků i společnosti silná snaha o ochranu napadených.

Kretschmer poděkoval policii za sobotní zásah. „Podle mě jsou pravicoví extremisté největšími nepřáteli demokracie,“ prohlásil. Podle něj je třeba ukázat, kdo je ve většině.

 Podle aktuálního průzkumu si většina Němců nemyslí, že by měla jejich země jako celek problém s pravicovým extremismem. V anketě agentury Emnid pro list Bild uvedlo 66 procent dotázaných, že se tento problém týká hlavně východního Německa. Že pravicový extremismus je problémem především zemí, které vznikly z bývalé Německé demokratické republiky, si myslí dokonce i 57 procent dotázaných, kteří ve východní části Německa žijí.

Podle průzkumu se dále 66 procent respondentů domnívá, že protestovat proti cizincům není v pořádku. Pochopení pro protesty proti trestným činům spáchaným cizinci ovšem vyjádřilo 71 procent účastníků průzkumu.