Walesa chce pro vězněného Sencova Nobelovu cenu míru. Za podporu bratrství mezi národy

Bývalý polský prezident Lech Walesa navrhl ukrajinského filmového režiséra Oleha Sencova na Nobelovu cenu za mír. Sencov je v ruském vězení za terorismus. Odsedět si má dvacet let. Už přes čtvrt roku drží hladovku za propuštění desítek dalších Ukrajinců.

Protest proti věznění Sencova v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Walesa toto prestižní ocenění získal v roce 1983, ještě jako šéf protikomunistického hnutí Solidarita, čímž získal právo navrhovat kandidáty. „Sencov v posledním slovu (před moskevským soudem) prosil ruský národ, aby se naučil nebát se. Je to skvělý příklad obdivuhodného postoje na podporu bratrství mezi národy,“ cituje Walesu list Gazeta Wyborcza.

„Víra v demokracii, pokojné metody, chybějící nenávist, činy na podporu bratrství mezi národy a sebeobětování pro blaho jiných, nespravedlivě postižených jsou rysy hodné nejvyššího uznání ve svobodném světě,“ zdůraznil polský exprezident, který vyzval k propuštění ukrajinského režiséra.

Sencov je hlasitým odpůrcem ruské anexe Krymu. V srpnu 2015 ho odsoudil moskevský soud za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem údajně pokusil na ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko. Režisér obvinění označil za vykonstruovaná.

Sám drží ve vězení Labytnangi na severu Sibiře už 107. den hladovku, kterou se domáhá propuštění 64 dalších Ukrajinců – podle jeho slov politických vězňů – z ruských věznic.

Režiséra prý drží při životě infuze

Sencovova sestra v novém rozhovoru s agenturou AP uvedla, že jeho zdravotní stav je kritický. Filmaře nedávno navštívila ruská novinářka a obhájkyně lidských práv Zoja Svetovová, kritička ruské politiky vůči Ukrajině. Sencov podle ní sdílí celu se třemi dalšími vězni a lékaři ho udržují při životě infuzemi.

Ruské úřady ale zprávy o zhoršujícím se zdraví filmaře popírají. Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová oznámila, že Sencova nedávno ošetřili lékaři, podle nichž je jeho zdravotní stav uspokojivý. Žádost o milost od matky vězněného režiséra Kreml odmítl s tím, že Sencov by si ji musel sepsat sám.

K propuštění režiséra již Rusko vyzvala řada zemí včetně USA, Francie i celé EU. K výzvě se připojilo i české ministerstvo zahraničí. V úterý se konal protestní tichý pochod proti věznění Sencova a dalších politických vězňů v Rusku před ruským velvyslanectvím v Praze. Každý z účastníků měl na hlavě připevněnou fotografii Sencova.

Silnou podporu má režisér také mezi filmaři. Dopisem do Kremlu se za něj opakovaně zasazovali režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki nebo Andrzej Wajda a také herecké hvězdy jako Johnny Depp nebo Meryl Streepová.