Vůdce Islámského státu v Afghánistánu zahynul při náletu

Při náletu v afghánské provincii Nangarhár zahynul vůdce Islámského státu (IS) v Afghánistánu abú Saad Irhábí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tamní úřady. Při vzdušné i pozemní operaci afghánských a zahraničních jednotek přišlo o život také dalších deset příslušníků teroristické organizace.

Video Zprávy v 16
video

Novinář Novotný: Další vůdce IS v Afghánistánu bude člověk na odstřel

Podle guvernéra provincie Nangarhár byl Irhábí již čtvrtým vůdcem Islámského státu v Afghánistánu, který byl zabit od července roku 2017. Útok mířil i na dva úkryty islamistů, kde bylo rovněž zničeno velké množství zbraní a munice.

Propagandistická agentura Amak, která zveřejňuje prohlášení islamistů, zatím operaci nijak nekomentovala.

Islámský stát začal v zemi působit před třemi lety a jeho lidé jsou soustředěni právě hlavně v provincii Nangarhár u hranice s Pákistánem. Většina Afghánců vyznává sunnitský islám a do příchodu islamistů nebylo násilí v této asijské zemi motivováno spory mezi sunnity a šíity. Až sunnitský Islámský stát se při svých akcích zaměřil na šíity.

„Ztráta je to významná, nicméně nahraditelný je v této organizaci úplně každý. Jde už o čtvrtého vůdce, který byl zabit během posledního roku. Zdá se, že platí, že tato organizace je v Afghánistánu na ústupu. Bojuje s nimi zároveň afghánská vláda i hnutí Taliban. Islámský stát je nyní v zemi na vyhynutí.“

Pavel Novotný

analytik serveru Info.cz

Islamisté bojují rovněž proti americkým a afghánským bezpečnostním silám a také proti Talibanu, tyto dvě skupiny jsou totiž ostře rozdělené v otázkách ideologie, taktiky a vedení. Přesný počet bojovníků Islámského státu v zemi je těžké určit, podle amerických armádních odhadů jich v zemi působí okolo dvou tisíc.