Hurikán Lane ohrožující havajské ostrovy výrazně zeslábl. Podle nového modelu ani nezasáhne pevninu

Hurikán Lane, který ohrožoval Havajské ostrovy, během soboty rychle ztratil na síle a zeslábl na tropickou bouři. Podle nového modelu amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) navíc vůbec nevstoupí nad pevninu. I tak ale na souostroví vyvolal prudké lijáky a bleskové povodně. Řada domů u dalších staveb byla zničena či poškozena, zranění však nejsou hlášena.

Video Zprávy ve 12
video

Lane zeslábl na tropickou bouři, oblast ale trápí přívalové deště

Zatímco ještě ve středu živel doprovázel vítr o rychlosti 260 kilometrů v hodině, což z něj činilo velmi nebezpečný hurikán nejsilnější kategorie, v sobotu už dosahuje intenzita větru jen zhruba 100 kilometrů v hodině.

Lane tak ztratil sílu hurikánu a stal se tropickou bouří. Podle NHC bude Lane nadále slábnout a v neděli se stane tropickou depresí, která má sílu větru do 63 kilometrů v hodině.

Lane nejvíce potrápil ostrov Havaj, který je znám též jako Velký ostrov. V některých oblastech tam napršelo přes 60 centimetrů, což vyvolalo bleskové povodně a sesuvy půdy. Pod vodou se ocitly například ulice města Hilo na východě ostrova.

Aktuálně postupuje bouře rychlostí pět kilometrů v hodině na severozápad podél souostroví. V sobotu odpoledne se nacházel střed bouře asi 200 kilometrů jižně od havajské metropole Honolulu.

Se slábnutím živlu úřady omezily varování: na ostrovech ale i nadále platí stav ohrožení vyhlášený prezidentem Donaldem Trumpem, což místním záchranářům umožňuje žádat o federální pomoc.