Italská vláda chce po neštěstí v Janově zkontrolovat stavby v celé zemi

Italská vláda plánuje po pádu dálničního mostu v Janově zevrubné kontroly veřejných staveb po celé zemi. V rozhovoru pro italský deník Il Messaggero to řekl tajemník kanceláře premiéra a místopředseda vládní euroskeptické Ligy Giancarlo Giorgetti. Kontroly se podle něj budou týkat silnic, mostů, ale i veřejných budov, jako jsou úřady či školy.

„Bude to operace zaměřená na údržbu, v naprosto bezprecedentním rozsahu a s obřími investicemi do veřejných staveb,“ uvedl Giorgetti.

Vláda podle něj zatím nemá na tuto akci rozpočet, kabinet prý ale nebude brát ohled na rozpočtový deficit, HDP ani na evropská pravidla.

Italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini už krátce po tragédii prohlásil, že Brusel musí Římu umožnit, aby do svého příštího rozpočtu zahrnul veškeré finanční prostředky, které jsou zapotřebí k zajištění bezpečnosti italské infrastruktury.

Trosky zříceného janovského mostu
Zdroj: Massimo Pinca/Reuters

Řím investoval do infrastruktury méně, než mohl

Investiční a údržbářské výdaje na italskou dopravní infrastrukturu se podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) mezi lety 2008 a 2015 propadly o 58 procent.

Loňská analýza italské centrální banky ukázala, že Itálie měla možnost do infrastruktury investovat více peněz. Zatímco celkové veřejné investice mezi lety 2007 a 2015 po očištění o inflaci klesly o 35 procent, výdaje na mzdy zaměstnanců veřejného sektoru, důchody a další každodenní záležitosti o sedm procent vzrostly.

Evropská komise ve středu uvedla, že již určitou dobu italskou vládní koalici nabádá k tomu, aby kladla na investice do infrastruktury větší důraz. Upozornila, že v dubnu v rámci pravidel EU o státní pomoci schválila investiční plán pro italské dálnice v hodnotě 8,5 miliardy eur (zhruba 218 miliard Kč) zahrnující i region Janova. Dodala, že Itálie by v letech 2014 až 2020 měla z evropských fondů obdržet na investice do infrastruktury 2,5 miliardy eur.

V troskách mostu zemřelo 43 lidí

Při úterním pádu dálničního mostu v Janově zahynulo 43 lidí, devatenáct z nich bylo pohřbeno v sobotu při státním pohřbu.

Zodpovědnost za pád mostu má určit vyšetřování, tragédie však způsobila v Itálii obrovskou vlnu rozhořčení, která se obrátila proti vládním úřadům i provozovateli dálnice, firmě Autostrade per l'Italia. Její představitelé na sobotní tiskové konferenci jakoukoli vinu na neštěstí odmítli, vláda však už zahájila řízení s cílem odebrat firmě koncesi.