Merkelová se sešla s Putinem, jednali o Ukrajině i Sýrii

Německá kancléřka Angela Merkelová se v sobotu sešla s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ve vládním zámku Meseberg severně od Berlína. Oba státníci měli na programu jednání o konfliktech v Sýrii a na Ukrajině, o situaci kolem íránského jaderného programu a také o kontroverzním plynovodu Nord Stream 2. Putin se cestou do Německa zastavil také v Rakousku na svatbě tamní ministryně zahraničí.

Video Zprávy ve 23
video

Merkelová se sešla s Putinem, jednali o Ukrajině i Sýrii

Zdroj: ČT24

Podle informací Kremlu spolu Putin a Merkelová hovořili víc než tři hodiny, podstatná část rozhovoru se uskutečnila mezi čtyřma očima. Jednání bylo „obsažné a podrobné“.

Merkelová před zahájením sobotního jednání s Putinem řekla, že obě země musejí hledat řešení ukrajinské krize, která se neustále vleče a zatím nevede k žádnému rozuzlení. Podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova vyjádřili oba státníci zklamání nad „totální stagnací“ minského mírového procesu.

Německá kancléřka rovněž upozornila, že je zapotřebí se vyhnout humanitární krizi v Sýrii, kde pomalu dohasíná občanská válka. Putin uznal, že je potřeba učinit cokoli pro to, aby se uprchlíci vyhnaní násilím ze Sýrie mohli vrátit do vlasti. Dodal, že Sýrie potřebuje mezinárodní pomoc k obnově zničené infrastruktury a k tomu, aby se uprchlíci mohli bezpečně vrátit domů.

Merkelová v pátek upozornila, že od setkání s Putinem nelze čekat žádný konkrétní výsledek. Naznačila ale, že se jedná o možnosti uspořádat čtyřstranné jednání o Sýrii, zahrnující Turecko, Rusko, Německo a Francii.

„Množství problémů, jimž čelíme, od Ukrajiny po Sýrii, nemluvě o spolupráci, včetně spolupráce hospodářské, je tak velké, že je oprávněné vést trvalý dialog,“ poznamenala kancléřka v pátek.

Putin se v sobotu také krátce vyjádřil k plánovanému plynovodu Nord Stream 2, který je podle něho výhradně ekonomickým projektem bez politického kontextu. Plynovod má po dně Baltického moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Proti jeho výstavbě ostře protestuje zejména Polsko. Oba státníci vyjádřili odhodlání „chránit Nord Stream 2 před nekonkurenčními útoky třetích zemí,“ prohlásil mluvčí Kremlu Peskov.

„Co se týče Ukrajiny, tématem je jednání o tranzitu plynu. Myslím si, že Ukrajina, dokonce i když bude Nord Stream 2 v provozu, by měla hrát roli v přepravě plynu do Evropy,“ zdůraznila po jednání kacléřka.

Video Zprávy
video

Merkelová se sešla s Putinem

Kancléřka se s ruským prezidentem naposledy setkala v polovině května, kdy za ním přijela do černomořského letoviska Soči. Následně koncem července přijala v Berlíně ministra zahraničí Sergeje Lavrova a náčelníka ruského generálního štábu Valerije Gerasimova. Putin byl na dvoustranném jednání v Německu poprvé od vypuknutí konfliktu na Ukrajině, s kancléřkou se takto mezi čtyřma očima setkal jen dvakrát za uplynulé čtyři roky.

Putin si zatancoval v Rakousku s nevěstou

Ruský prezident se cestou do Německa zastavil také v Rakousku, aby sezúčastnil svatby tamní ministryně zahraničí, 53leté Karin Kneisslové. Po přistání dvou ruských vládních letounů ve Štýrském Hradci byl uzavřen příjezd na letiště i dálnice A9. Krátce po přistání druhého z nich z letiště vyjela dlouhá kolona limuzín a dodávek doprovázená vozidly s modrými majáčky a policejním vrtulníkem.

Podle serveru Standard.de Putin předal nevěstě, která ho čekala před vchodem do hostince Tscheppe v obci Gamlitz na jihu Štýrska, kytici. Novomanželům pak pronesl přípitek v němčině. Pětašedesátiletý politik s Kneisslovou na terase podniku také tancoval. Krátce po prezidentovi přijel i sbor donských kozáků, který ruský prezident přivezl s sebou a který zazpíval snoubencům serenádu.

Podle agentury Reuters není nic známo o tom, že by Kneisslová, která je odbornicí na Blízký východ, ovládá několik jazyků a není členkou žádné politické strany, měla zvlášť úzké vztahy s Putinem. Do ministerské funkce ale byla nominována krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), která má dohodu o spolupráci s Putinovou stranou Jednotné Rusko.

Kneisslová se v sobotu provdala za 54letého experta na energetiku Wolfganga Meilingera. Mezi zhruba stovkou hostů byl i rakouský kancléř Sebastian Kurz a šéf koaliční FPÖ Heinz-Christian Strache.

Ten v sobotu nadšeně prohlásil, že se Kneisslová ujala role „budovatelky mostů“. Podle něho mezinárodní pozornost, kterou vzbudila Putinova návštěva, přináší neocenitelnou publicitu. „Nemůže existovat lepší reklama pro Rakousko, jeho nádhernou přírodu, krajinu snů a skutečnou pohostinnost,“ zdůraznil.

Rakouská opozice přítomnost prominentního ruského hosta na svatbě ministryně ostře kritizovala a mluví o provokaci a ostudě pro Rakousko. Jörg Leichtfried z opozičních sociálních demokratů tweetoval, že nynější rakouské předsednictví v Evropské unii se tak ocitlo v obzvláště delikátní situaci vzhledem k napětí mezi Putinem a Západem.

Rakousko nenásledovalo příklad ostatních členů EU, kteří se připojili k Británii a USA a vyhostili několik ruských diplomatů poté, co Londýn obvinil Moskvu z odpovědnosti za přiotrávení bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Anglii. Moskva to popírá.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl ruským zpravodajským agenturám, že Moskva odmítá jakoukoli kritiku ohledně Putinovy účasti na svatbě.