V Londýně útočil Brit původem ze Súdánu, potvrdila policie

Britská policie potvrdila předchozí mediální informace o totožnosti muže, který v úterý najel autem do lidí u britského parlamentu v Londýně. Jde o 29letého Brita Sáliha Chatara súdánského původu z Birminghamu. Policie ho zatkla, když u Sněmovny lordů vjel do cyklistů a chodců a tři lidi zranil. Pak najel do bezpečnostních zátarasů. Důvodem zatčení bylo podezření ze spáchání teroristického činu; dnes k tomu policie přidala také zadržení za pokus o vraždu.

Video Zprávy ve 12
video

Londýnským útočníkem je Brit původem ze zahraničí

„Jsme spokojeni, že známe totožnost zadrženého. Vyšetřovatelé se nyní zaměří na zjištění, jaký byl motiv toho incidentu,“ uvedla policie v prohlášení. Zatím uváděla jenom věk pachatele a to, že je cizího původu. Ze záběrů pořízených při zatýkání, je patrné, že jde o muže tmavé pleti. Na sociálních médiích je i Chatarova fotografie.

Scotland Yard tvrdí, že tajné službě muž nebyl znám a že při vyšetřování nespolupracuje. Podle médií ho ale znala policie v Birminghamu. Podle nového policejního prohlášení byly prohledány dvě adresy v Birminghamu a jedna v Nottinghamu, policisté dále prohledávají třetí místo v Birminghamu.

Automobil byl do Londýna přivezen v pondělí a v noci už byl spatřen v centru Londýna. Policie se domnívá, že s ním muž jezdil v noci po městě. Ráno s ním řidič kroužil Westminsterem zhruba 90 minut až do incidentu, který se stal krátce po půl osmé místního času (po půl deváté SELČ).

Média spekulují, že Chatar mohl být jenom na „obhlídce“ místa budoucího útoku. Ke Sněmovně lordů ho možná zatlačila sanitka, která jela za ním. Podle policie byl automobil zaregistrován na adrese v Nottinghamu, kde bydlí šest Súdánců. Policie tuto adresu prohledala.

Chatar přijel do Británie před pěti lety

Chatar bydlel nad internetovou kavárnou v Birminghamu. Podle serveru The Telegraph o sobě muž tvrdí, že byl manažerem obchodu a v Chartúmu studoval techniku. Do Británie podle tohoto zdroje přijel před pěti lety. V Británii studoval do letošního května účetnictví, ale studium nedokončil. Podle některých médií mu před měsícem zemřel otec a bratr.

Tisk také spekuluje o tom, že se policie snaží zjistit možné napojení Chatara na Chálida Masúda, který loni v březnu spáchal útok s pěti oběťmi právě ve Westminsteru a policie ho zastřelila. Masúd bydlel v Birminghamu nedaleko Chatarovy adresy.

Video Studio ČT24
video

Publicista Jůn: Chatar údajně přijel do Londýna, aby si obstaral súdánské vízum

Šéfka metropolitní policie Cressida Dicková řekla stanici BBC, že se bude zřejmě uvažovat o vyhlášení oblasti Westminsteru za pěší zónu. „O této otázce budou bezpochyby diskutovat poslanci, místní úřady, starosta i bezpečnostní složky,“ řekla.