Žádná válka ani rozhovory. Íránský duchovní vůdce odmítl Trumpovu nabídku nové dohody

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí zakázal vést přímé rozhovory s USA. Vyloučil tak možnost, že by Teherán využil nabídku amerického prezidenta Donalda Trumpa k jednání. Oznámila to íránská státní televize. USA v květnu odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a minulý týden částečně obnovily protiíránské sankce.

Stoupenci Alího Chamaneího
Zdroj: Reuters, Official Khamenei website

Spojené státy a Írán neudržují diplomatické vztahy od 80. let. Trump ale nyní žádá vyjednání nové dohody, která by omezila i balistické kapacity Íránu. Dohoda z roku 2015 zakazuje islámské republice jen vývoj raket schopných nést jadernou hlavici.

Nejvyšší duchovní vůdce Íránu ale jednání odmítá. „Zakazuji jakékoli rozhovory s Amerikou… Amerika své sliby z rozhovorů nikdy nedodržela… šíří jen prázdná slova,“ citovala Chameneího televize. „Američtí představitelé s námi už nějaký čas hovoří s cynismem. Mluví o válce i o vyjednávání. Dovolte mi v této souvislosti říci: Se Spojenými státy nebude válka ani rozhovory,“ řekl Chameneí.

Prezident Hasan Rouhání přitom začátkem srpna rozhovory s USA nevyloučil, pokud prokážou, že je možné jim důvěřovat. „Vždy jsme nakloněni diplomacii a jednání… Ale to vyžaduje čestnost… Spojené státy obnovují sankce proti Íránu a odstupují od jaderné dohody (z roku 2015) a pak s námi chtějí jednat,“ prohlásila hlava státu.

Chameneí se v pondělí vyjádřil také k vážným hospodářským problémům své země. Podle něj nejsou důsledkem amerických sankcí, ale špatného řízení ekonomiky. „Tlak na obyčejné Íránce vytváří více než sankce špatné ekonomické řízení… nenazývám to zradou, ale velkým omylem v řízení. Můžeme sankcím čelit a překonat je, když budeme lépe (hospodářství) řídit a plánovat,“ řekl ajatolláh.

Desítky lidí skončily za mřížemi kvůli propadu íránské ekonomiky

Íránský ríjál od dubna ztratil polovinu své hodnoty vůči dolaru. Někteří íránští představitelé z toho obvinili „nepřátele“. V zemi se provádějí čistky a za mřížemi skončilo s obviněním z korupce více než šedesát lidí včetně několika představitelů odpovědných za ekonomiku. Chameneí řekl, že lidi odpovědné za pád měny je třeba přísně potrestat.

První sada amerických sankcí zahrnuje automobilový průmysl a obchody se zlatem a dalšími kovy. Ve druhé vlně, na niž má dojít na podzim, pak přijde na řadu ropný a bankovní sektor.

Podle Trumpa je současná jaderná dohoda s Teheránem neúčinná. Ostatní signatáři – Rusko, Francie, Británie, Německo, Čína a Evropská unie – sice dohodu chtějí dále dodržovat, ale i politici některých z těchto zemí poukazují na problém íránského raketového programu.

Írán má novou raketu, chce ji nabídnout „bratrským státům“

Teherán tvrdí, že vývojem raket dohodu neporušuje a že je potřebuje k obraně ve svém neklidném regionu. Íránský ministr obrany Amír Hátamí v pondělí představil novou balistickou raketu krátkého doletu Fateh Mobín.

„Jak jsme našemu drahému národu slíbili, nepromeškáme žádnou snahu o posílení kapacit našeho balistického programu, budeme ho stále posilovat,“ sdělil Hátamí. „Přesná, radary nezachytitelná, taktická raketa“ je podle něj na sto procent domácí výroby.

Velitel íránských pozemních ozbrojených sil Kjúmars Hajdarí prohlásil, že Írán dosáhl soběstačnosti ve všech oblastech obrany. Raketu Fateh Mobín je prý připraven „poskytnout spřáteleným a bratrským zemím“.