Macron se u Putina přimlouval za Sencova. Stav hladovějícího režiséra je podle blízkých vážný

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Rusko k „nalezení humánního východiska ze situace“ kolem vězněného ukrajinského režiséra Oleha Sencova. Učinil tak v telefonátu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Sencov drží v ruské věznici od poloviny května hladovku a Macron učinil podle Elysejského paláce „několik návrhů“, které by měly přispět k vyřešení zneklidňujícího stavu.

Video Události
video

Události ČT: Macron u Putina orodoval za Sencova

„Prezident Macron znovu vyjádřil prezidentu Putinovi své znepokojení, vzhledem k tomu, že zdravotní stav pana Sencova se zřejmě nebezpečně zhoršil, a poukázal na důležitost toho, aby Rusko co nejdříve nalezlo humánní východisko ze situace,“ uvedl Elysejský palác. Podle AFP Putin přislíbil neodkladně poskytnout informace o filmařově stavu.

Oba prezidenti podle komuniké diskutovali také o krizi v Sýrii. Putin podle Kremlu zdůraznil význam součinnosti mezinárodního společenství při obnově sociální a ekonomické infrastruktury v zemi a také při návratu běženců. Oba státníci se podle ruského komuniké „dotkli i dalších témat“. O Sencovovi se ale kremelské komuniké nezmiňuje.

Macron už Putina o omilostnění filmaře žádal při květnovém ekonomickém fóru v Petrohradu a také před červencovým finále mistrovství světa ve fotbale. O milost pro vězněného žádá také Sencovova matka. Kreml již podle svého mluvčího žádost obdržel, zatím ji ale nestihl zpracovat.

S Putinem mluvil kvůli Sencovovi několikrát telefonicky také ukrajinský prezident Petro Porošenko. Probíral s ním téma výměny Rusů vězněných na Ukrajině a Ukrajinců v Rusku, která by se mohla týkat právě i Sencova.

Podle ruské ombudsmanky je ale problém v tom, že Moskva Sencova považuje za ruského občana a jako takového ho do zahraničí vydat nemůže. Režisér totiž coby obyvatel Krymu dostal po anexi ukrajinského poloostrova Ruskem automaticky ruské občanství.

Režisér hladovku přerušit nehodlá 

Sencov hladoví skoro tři měsíce a je podle svého advokáta čím dál slabší, hladovku ale přerušit nehodlá. Domáhá se tak propuštění 64 jiných Ukrajinců z ruských žalářů a označuje je za politické vězně.

Sencovova sestřenice tvrdí, že režisér už dlouho nevydrží. „Všechno není jen úplně špatně, je to katastrofálně špatně. Oleh mi přes advokáta poslal dopis, že už téměř nevstane. Napsal, že se blíží konec, ale nemyslí tím propuštění,“ napsala Natalja Kaplanová na sociální síti Facebook. Vězeňská služba trvá na tom, že Sencov je ve stabilizovaném stavu.

Filmaře, který je odpůrcem ruské anexe Kymu, v srpnu 2015 odsoudil moskevský soud na 20 let za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem údajně pokusil na anektovaném ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko a dalšího ruského spolku.

Odsouzen byl za terorismus v procesu, který organizace Amnesty International kritizovala jako stalinistický. O jeho propuštění se zasazovali známí světoví umělci, ochránci lidských práv i politici, ale dosud marně. Akce na jeho podporu se konaly i v Česku.