Nejméně čtyři mrtví po střelbě v kanadském Frederictonu, podezřelého policie zadržela

Nejméně čtyři lidé zemřeli při střelbě ve východokanadském městě Frederictonu, hlavním městě provincie Nový Brunšvik. Oznámila to místní policie s tím, že dva z mrtvých jsou členové policejního sboru. Podezřelý je s těžkým zraněním v péči lékařů. Poplach v místě incidentu policisté odvolali, žádné nebezpečí už místnímu obyvatelstvu nehrozí. Motiv střelby zatím není znám.

Záchranné složky na místě střelby ve Frederictonu
Zdroj: Reuters/Kev Bourque

„Můžeme potvrdit, že podezřelý, který byl zadržen, je nyní ošetřován kvůli vážným zraněním, jež souvisejí s ranní střelbou,“ uvedla policie na sociální síti Twitter. „Veřejnost už není ohrožena a není potřeba, aby lidé zůstávali zamčení ve svých domech,“ napsala také. 

Dvě z obětí střelby jsou policisté. Policie neposkytla jejich jména a požádala veřejnost, aby respektovala tuto chvíli jako těžkou pro kolegy i rodiny mrtvých.

Na místo byla hlídka přivolána po sedmé hodině ranní místního času (12:00 našeho času). Vyzvala místní, aby se vyhnuli oblasti, ze které byla střelba hlášena. Obyvatelům doporučila zůstat ve svých domovech a zamknout se. 

Redaktor televize CTV Atlantic zveřejnil na Twitteru záběry z místa střelby, kde jsou vidět auta záchranných složek stojící v ulici před jedním z domů.

Na incident reagoval kanadský premiér Justin Trudeau. „Z Frederictonu přišla strašná zpráva. Jsem z celého srdce se všemi, kdo jsou střelbou z dnešního rána postiženi. Situaci sledujeme,“ napsal premiér na Twitteru.

David MacCoubrey, který ve Frederictonu žije, řekl, že ho ráno kolem sedmé hodiny probudily tři výstřely. Palba pak podle něj pokračovala do půl deváté a MacCoubrey napočítal dalších 15 výstřelů. Muž žije v bytovém komplexu skládajícím se ze čtyř budov. Palba podle něj přicházela ze středu areálu a policie celou oblast prohledávala. On sám zůstal sedět co nejdál od okna svého bytu, který je ve čtvrtém patře.

Fredericton má více než 58 tisíc lidí. V roce 2014 v Monctonu, který leží ve stejné provincii, došlo ke střelbě, při které zemřeli tři příslušníci jízdní policie a dva jejich kolegové byli zraněni. Útočník Justin Bourque byl odsouzen k doživotnímu trestu. V Kanadě, kde platí přísnější zbrojní zákon než v sousedních Spojených státech, byl tento čin jedním z nejkrvavějších v historii země.