Úspěch schůzky s Babišem? Kdyby Česko převzalo alespoň jednoho migranta, říká italský premiér

Italský premiér Giuseppe Conte před plánovanou schůzkou s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO) řekl, že by za velký úspěch společného jednání považoval, kdyby se Česko rozhodlo převzít z Itálie alespoň jednoho migranta. Uvedl to v exkluzivním rozhovoru pro Českou televizi. Itálie trvá na tom, že se na řešení migrační krize musí podílet všechny členské země Evropské unie.

Video Události
video

Conte chce přesvědčit Babiše, aby Česko přijalo alespoň jednoho migranta z Itálie

Případ 450 migrantů zachráněných u ostrova Linosa, kteří se sice vylodili v Itálii, ale nakonec si je rozdělilo sedm evropských zemí, podle předsedy italské vlády znamenal obrat v přístupu k běžencům.

„Je to podle mne opravdový průlom ve zvládání migračních vln. Nikdy předtím se to nestalo. Itálie v tom zůstávala celou dobu sama,“ uvedl Conte. Český premiér Andrej Babiš to ale v pondělních Událostech, komentářích České televize odmítl nazvat úspěchem. „Není to žádný úspěch, je to další motivace pro pašeráky, aby dělali svůj byznys. My jim jasně musíme říct, že byznys skončil, Evropa je zavřená,“ vzkázal na dálku Contemu.

I pro odmítavý postoj ho Giuseppe Conte pozval do Říma a doufá v ústupky. Podle Babiše by se schůzka měla odehrát pravděpodobně 27. srpna. S přerozdělováním imigrantů však Babiš nadále zásadně nesouhlasí. 

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: "Je to cesta do pekel," nesouhlasí Babiš s přerozdělováním uprchlíků

„Italské řešení je cesta do pekel, pan premiér vůbec nechápe podstatu problému, ti lidé, kteří přichází do Evropy ilegálně, nepřichází kvůli práci, ale přichází za dávkami poté, co zaplatili pašerákům velké peníze. Pašeráci na tom vydělávají miliardy eur a jediné řešení, které prosazujeme, je zastavení migrace a řešení migrace v zemích, odkud přichází,“ řekl Babiš. 

Conte věří, že se od Babiše dočká symbolického gesta

„Velkým úspěchem, a říkám to tady veřejně, by bylo, kdyby po našem setkání v Římě Andrej Babiš chtěl přijmout na území České republiky jednoho migranta z Itálie,“ uvedl Conte. „Proč bysme to dělali? To je falešné gesto. Máme jiné řešení, australský model funguje, lodě nevyplují,“ odmítl tento návrh Babiš. 

A zároveň připomněl, že Česká republika jde jinou cestou pomoci lidem přímo v zemích, odkud do Evropy přichází. „Máme jim pomoci mimo evropské území. A my jim pomáháme. Česká republika od roku 2015 investovala až dvě miliardy korun do různých zemí,“ uvedl Babiš.

„Ti skutečně chudí lidé nemají na to, aby přišli. To je i kšeft neziskovek, které vysílají signály pro pašeráky, ti potom jdou do italských vod. To je taxislužba, to je základní problém, přece není možné, aby na tom pašeráci vydělali šest miliard eur za jeden rok,“ dodal český premiér. 

Conte v rozhovoru pro Českou televizi upozornil na to, že nemůže splnit české přání, aby zcela uzavřel své přístavy migrantům. Podle mezinárodního práva totiž musí trosečníkům na moři pomáhat.

Obě vlády spojuje vůle bojovat proti pašerákům lidí a rády by vedly azylová řízení mimo evropské území, což africké tranzitní země zatím odmítají. „Musíme zastavit tu migraci, a to je skutečně věc, která musí být řešena radikálně a podle mého názoru velice rychle,“ uvedl minulý týden český premiér Andrej Babiš (ANO).  

 V době schůzky českého a italského premiéra už by měly mít jasnější obrysy i nové návrhy Evropské komise, jak zacházet se zachráněnými migranty. V plánu je třeba vyplácet každé zemi v přepočtu víc než 150 tisíc korun za každého přijatého žadatele o azyl.

Conteho za přístup k migraci pochválil Trump

Italského premiéra ocenil za protiimigrační přístup jeho vlády americký prezident Donald Trump. Po pondělní návštěvě Conteho v Bílém domě Trump prohlásil, že ostatní evropské země by měly následovat italský příklad. Itálie po nástupu nové vlády odmítá přijímat lodě s migranty a pokouší se co nejvíce omezit jejich příjezd do země.

„Velice souhlasím s tím, co děláte v otázce migrace a nelegální migrace, ba i legální migrace,“ prohlásil Trump podle agentury Reuters na úvod setkání s předsedou italské vlády.

Řím podle šéfa Bílého domu zaujal při ochraně hranic velmi „pevný postoj“, k čemuž se odhodlalo málo zemí.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Trump chválil Conteho za protiimigrační politiku