Britská vláda přežila klíčové hlasování. Opozice se snažila zajistit zemi alespoň celní unii s EU

Vláda britské premiérky Theresy Mayové ustála klíčové hlasování o podobě brexitu. Někteří prounijní zákonodárci z řad konzervativců žádali, aby země zůstala v celní unii, pokud se nepodaří vyjednat konečnou dohodu s Bruselem. Parlament ale tento dodatek odmítl. Podle kabinetu by se setrváním v celní unii uzavřela cesta k vyjednání nových bilaterálních dohod s jednotlivými státy.

Video Zprávy ve 23
video

Publicista Jůn o budoucích obchodních vztazích EU a Británie

Zákon o obchodu má zajistit kontinuitu obchodní politiky Spojeného království po odchodu z Unie v březnu 2019, neupravuje ale budoucí obchodní vztahy s EU ani s dalšími zeměmi. Vláda je proti tomu, aby Británie byla s evropským blokem po brexitu v celní unii. Dodatek, o kterém poslanci Dolní sněmovny hlasovali, byl pokusem tuto vládní strategii změnit.

S návrhem sice přišli proevropští rebelové z vládní Konzervativní strany, podpořili ho ale i opoziční labouristé. Britský tisk výsledek hlasování hodnotí jako jedno z dalších vítězství Mayové, která má potíže s prosazováním svých brexitových zákonů, a to hlavně v horní komoře parlamentu.

Vláda prozatím odvrátila hlasování o nedůvěře

Tentokrát se premiérka porážce vyhnula jen velmi těsně – pro dodatek hlasovalo 301 poslanců a proti 307. BBC upozorňuje, že vedení konzervativní strany svým poslancům sdělilo, že případná vládní prohra by vedla až k hlasování o nedůvěře kabinetu.

Konzervativní poslanec Julian Smith, jehož úkolem je zajišťovat, aby vládní poslanci hlasovali v souladu s postojem strany, se podle reportéra britského týdeníku The Spectator po hlasování usmíval. „Tušil, že právě byla odvrácena naprostá katastrofa,“ uvedl reportér.

Mluvčí labouristů pro brexit Keir Starmer po neschválení dodatku na Twitteru podotkl, že rozdíl mezi hlasy pro a proti se při podobných hlasováních stále zmenšuje. „A toho se budeme držet,“ dodal.

Vláda v úterý ale naopak utrpěla porážku při jiném hlasování, které se týkalo další účasti Británie v právním rámci upravujícím léčiva po brexitu.