Kreml zváží milost pro režiséra Sencova, pokud dostane žádost

Kreml zváží žádost matky vězněného ukrajinského režiséra Oleha Sencova o omilostnění jejího syna, pokud ji dostane prezidentská kancelář. Podle agentury TASS to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Video Události
video

Události: Kreml zváží milost pro režiséra Sencova

Sencova, který má v pátek 42. narozeniny, zadržely ruské úřady v květnu 2014 a obvinily ho, že na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014, zosnoval teroristické spiknutí. Sencov obvinění odmítal jako vykonstruované za pomoci zfalšovaných důkazů. Přesto však byl odsouzen k 20 letům.

„Samozřejmě, že to zvážíme, ale nemohu říct, kdy přesně se to stane,“ řekl Peskov k možnosti udělení prezidentské milosti. Dodal, že udělování milostí například na žádost matky není zakotveno v zákoně. Kreml už o žádosti Ljudmily Sencovové údajně slyšel z médií, nelze to ale považovat za oficiální podání.

Na propuštění Sencova apeluje řada evropských filmařů a politiků, včetně českých. Na nedávném festivalu v Karlových Varech byl na jeho podporu mimo jiné promítnut jeho film Hráč.

V půlce května zahájil režisér protestní hladovku, podle svých slov za propuštění 64 ukrajinských politických vězňů v ruských žalářích.

Sencovův obhájce tvrdí, že režisér má problémy se srdcem a ledvinami, podle vězeňské správy je však Sencov „v uspokojivém zdravotním stavu“.