V úterý se Maria přiblížila k souostroví Rjúkjú, které leží na jih od Japonska. Z tamní americké vojenské základny na Okinawě se kvůli tomu muselo evakuovat letectvo. Západní a centrální Japonsko, které v těchto dnech sužují historické povodně, by měl tajfun minout. Z Okinawy tropický cyklón pokračuje přes Tchaj-wan k východnímu pobřeží Číny.
Podle meteorologů tajfun Maria v posledních dnech slábne, z pátého stadia se dostal na třetí stupeň. Přesto ale může v Pacifiku napáchat škody. „Tajfun Maria minulý týden dosáhl stadia supertajfunu, a to i páté, nejsilnější kategorie, přičemž rychlost zesílení Marie byla jedna z nejintenzivnějších v historii pozorování. Maria sice slábne, přesto na sever Tchaj-wanu a východ Číny přinese velmi vydatné přívalové deště,“ řekl České televizi meteorolog Michal Žák s tím, že v těchto oblastech hrozí rychlé povodně, silný vítr a na pobřeží vysoké vlny. „Oblast jihovýchodní a východní Asie je regionem, kde intenzita tajfunů při zásahu pevniny roste,“ dodal.
Tajfun, který v těchto dnech sužuje Pacifik, dostal stejné jméno jako hurikán Maria, který si vloni v září vyžádal několik desítek obětí v Karibiku.
Aktuální seznam jmen pro atlantické hurikány je na stránkách Světové meteorologické organizace. V případě, že si hurikán vyžádá lidské oběti, jeho jméno se ze seznamu vyřadí – to potkalo právě například hurikán Maria, který zasáhl na podzim roku 2017 Karibik. Jména tichomořských tajfunů ale tomuto systému nepodléhají, proto je tu letos další ničivá bouře se stejným jménem.
Tajfuny v Asii extrémně sílí
Před dvěma lety vyšla odborná studie v časopise Nature, jejíž autoři popsali, že tajfuny v poslední době prudce zesilují. Vědci vycházeli ze satelitních údajů shromážděných za posledních 37 let, na jejich základě srovnávali sílu tajfunů v západní části Tichého oceánu.
Podle výsledků této studie tajfuny za tu dobu zesílily až o patnáct procent. Současně se zvětšily rozměry bouří o síle 4 a 5 na dvojnásobek a někdy i na trojnásobek. Co za tuto změnu může? Vědci uvádějí, že hlavní příčinou jsou vyšší teploty oceánů, z nichž bouře čerpají svou energii.
V okolí Číny, Taiwanu, Japonska a Jižní Koreje by se silnější bouře měly tedy stát v blízké budoucnosti mnohem častějšími a obyvatelstvo by se na to mělo připravit. Existují také studie, které ukazují, že podobné zesilování se týká i hurikánů, které zasahují pobřeží Spojených států v Atlantiku – a někdy, jako například u loňské bouře Ophelia, se mohou dostat až do Evropy.