Vdově po čínském nobelistovi úřady povolily emigraci do Německa. V domácím vězení strávila osm let

Vdova po čínském disidentovi a nositeli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi míří z Pekingu do Německa. Podle čínské diplomacie tam básnířka Liou Sia odcestovala na léčbu. Čínské úřady držely ženu dlouhých osm let v domácím vězení, přestože nebyla obviněna z žádného trestného činu. 

Liou Sia na pohřbu svého manžela
Zdroj: ČTK/AP

Úřady básnířce nařídily domácí izolaci poté, co její vězněný manžel obdržel Nobelovu cenu za mír. Čínskou metropoli nyní opustila na palubě letadla finské letecké společnosti, sdělila tisková agentura DPA s odvoláním na jejího bratra.

Liou Siao-po sepsal petici žádající ukončení vlády jedné strany v Číně. Za to byl v roce 2009 odsouzen k jedenáctiletému odnětí svobody za podvracení státu. Loni v červenci zemřel na rakovinu poté, co nezískal povolení léčit se v zahraničí. Urna s jeho popelem byla vhozena do moře – podle čínských úřadů na přání rodiny.

Liou Sia trpěla v posledních letech těžkými depresemi a před nečekanou diagnózou jejího chotě to byla právě ona, kdo podle přátel potřeboval naléhavěji pomoc: v roce 2014 u ní lékaři zjistili srdeční problémy. Po pohřbu disidenta vyjadřovali přátelé manželského páru obavy o osud vdovy. Čínské úřady sice tvrdily, že Liou Sia je volná, západní novináři ale popisovali, že je příslušníci čínských bezpečnostních složek nechtěli pustit k jejímu bytu.

Ze světa opakovaně zaznívaly výzvy k propuštění vdovy. Letos v květnu se na internetu objevily videonahrávky, na kterých řada známých osobností recitovala úryvky z jejích básní. Mimo jiné nositel Nobelovy ceny za literaturu v roce 2003 John Maxwell Coetzee, básnířka Rita Doveová, spisovatelé Paul Auster, Khaled Hosseini a Ma Jian se tak připojili ke kampani pořádané organizací Amnesty International a americkým PEN klubem.

Spojené státy a Evropská unie již dříve vyzvaly vládu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby vdovu pustil na svobodu a nechal ji odcestovat do zahraničí. Německý velvyslanec v Číně Michael Clauss nedávno v rozhovoru s hongkongským listem South China Morning Post uvedl, že Berlín je připraven Liou Siao přijmout. „V Německu je vítána, pokud si to stále přeje,“ řekl.

Básnířka už byla připravená zemřít doma

Liou Sia v minulosti opakovaně projevila přání přestěhovat se do jiné země. Koncem dubna ale dala najevo, že ve splnění této touhy věří čím dál méně a že je připravena zemřít doma. „Teď už nemám čeho se bát. Pokud nemohu odjet, pak zemřu ve svém domově,“ řekla Liou podle Reuters v telefonickém rozhovoru s čínským spisovatelem žijícím v Německu Liao I-wuem.