Španělsko poprvé soudí lékaře ve skandálu kradení dětí opozičníků za Frankovy diktatury

Před madridským soudem stanul 85letý gynekolog Eduardo Vela. Je obviněný z toho, že v roce 1969 unesl holčičku a posléze ji dal jiné matce. Před soud se tak dostal první člověk spojený se skandálem takzvaných ukradených dětí. Během frankistické diktatury byly „nevyhovujícím“ rodičům odejmuty patrně tisíce dětí, které skončily v prorežimních rodinách. Penzionovaný gynekolog všechna obvinění odmítá. Hrozí mu 11 let vězení.

Inés Madrigalová
Zdroj: ČTK/EFE Autor: Chema Moya

Vela je obviněn z falšování dokumentů, únosu dítěte mladšího sedmi let a fingování porodu. Soudní řízení iniciovala nyní 49letá Inés Madrigalová, která jej obvinila, že padělal její rodný list, na němž adoptivní matka figuruje jako její biologický rodič.

Obviněný se netěší dobrému zdraví a otázky u soudu špatně slyší. Popírá, že dítě jiné matce předal a že podpis na rodném listě je jeho. „Nikdy jsem nikomu žádné dítě nedal,“ hájil se. V minulosti přesto přiznal, že dokument podepsal.

Video Události
video

Události: Španělská porodnice měla ukrást stovky tisíc dětí

Madrigalovou k žalobě inspiroval článek o kradených dětech 

Skutečnost, že je adoptovaná, se Madrigalová od matky Inés Pérezové dozvěděla ve věku 18 let. Pérezová ji prý od Vely dostala darem, protože nemohla mít vlastní děti.

Před osmi lety si Madrigalová v novinách přečetla článek o „ukradených dětech“ a ihned pojala podezření, že se kauza týká i jí samotné.

„V tomto případě nejde jen o mě, má mnohem širší dopad. Celý svět ví, že se v této zemi kradli děti,“ řekla Madrigalová. Nepočítá však s tím, že soud odhalí, kdo byla její skutečná matka, dodala.

Shromáždění před soudem o „kradených dětech“
Zdroj: ČTK/EFE
Autor: Chema Moya

Před budovou soudu se shromáždily desítky aktivistů ve žlutých trikách, kteří skandovali: „Chceme spravedlnost!“ Žádají otevření dalších případů, k nimž během pravicové diktatury v letech 1939 až 1975 došlo. Představitelé režimu podle nich odebírali děti „nevyhovujícím“ matkám, tedy osobám komunistického či levicového přesvědčení, a dávali je do prorežimních rodin.

Účastníci kampaně tvrdí, že praktika přetrvávala až do 80. let minulého století, tedy i po Frankově smrti v roce 1975. Má se zato, že od 50. let se do prodeje novorozenců k adopci zapojily organizované zločinecké organizace.

Jde o jediný případ, který se dostal k soudu

Zpravodajský server BBC zdůraznil, že kauza Madrigalové je jedinou, která se dostala před soud. Na soudy se přitom obrátily tisíce podobně postižených. Minulý rok byla jedna žena odsouzena za očerňování řádové sestry – obvinila ji totiž předtím z toho, že ji v roce 1962 odebrala biologické matce a předala adoptivnímu otci, který byl prominentním frankistou.

Skutečný počet dětí odňatých vlastním rodičům se zřejmě nikdy nezjistí. V roce 2008 nicméně vyšetřující soudce Baltasar Garzón odhadl, že bylo od vlastních rodičů odloučeno 30 tisíc dětí. Zpravodajský server BBC napsal, že skutečný počet může být až desetkrát vyšší.