Radikální indonéský duchovní spojovaný s Islámským státem dostal trest smrti. Soud hlídaly stovky policistů

Indonéský soud udělil trest smrti radikálnímu duchovnímu Amanu Abdurrahmanovi, který byl obžalován z organizace teroristických útoků včetně předloňského krveprolití v Jakartě. Muž označovaný za klíčovou postavu spjatou s organizací Islámský stát (IS) má podle prokuratury na svědomí až tři desítky mrtvých. Ostře sledované vynesení rozsudku přimělo policii v indonéské metropoli k velké mobilizaci, podle agentury AP hlídalo soudní budovu několik stovek policistů.

Radikální duchovní Aman Abdurrahman
Zdroj: ČTK/AP

Soud vyhověl požadavku žalobců na udělení absolutního trestu. Abdurrahman byl odsouzen za to, že ze své vězeňské cely řídil skupinu sympatizantů IS, kteří páchali atentáty zejména na cizince.

Kromě útoku z ledna 2016, kdy v kavárně Starbucks a na několika dalších místech Jakarty zemřelo osm lidí a dvě desítky byly zraněny, stál podle prokuratury i za loňským atentátem na jakartské autobusové zastávce, kde zemřeli čtyři policisté.

Podle obhajoby je sice Abdurrahman radikálním duchovním usilujícím o vytvoření chalífátu, násilí však nikdy neorganizoval. Soud se však přiklonil k názoru prokuratury i vzhledem ke klerikově minulosti. Abdurrahman si již odseděl trest za založení výcvikového tábora pro radikály v provincii Aceh.

Indonésie je nejlidnatější muslimskou zemí světa. Počet útoků radikálních islamistů v posledních měsících vzrostl, což někteří spojují s návratem části z více než tisícovky Indonésanů, kteří dříve odešli bojovat v řadách IS do Sýrie. Právě z koordinace jejich činnosti viní úřady Abdurrahmana.