Požár zničil historickou budovu umělecké školy v Glasgow

Rozsáhlý požár již podruhé během čtyř let poškodil historickou budovu Mackintosh Building v centru skotského města Glasgow, ve které sídlí proslulá umělecká škola Glasgow School of Art. S ohněm od páteční noci bojuje asi 120 hasičů, podle nichž je zásah mimořádně náročný, uvedla britská BBC. Příčina požáru zatím není jasná, žádné oběti či zranění dosud nebyly hlášeny.

„Rozsah škod je značný,“ řekl zástupce skotských hasičů Peter Heath. Plameny zachvátily všechna patra budovy. Do rána se hasičům oheň podařilo dostat pod kontrolu, ze stavby ale stále vychází dým a propadla se jí střecha.

Jednu z nejvýznamnějším staveb ve Skotsku, postavenou na přelomu 19. a 20. století podle plánů secesního umělce a architekta Charlese Rennieho Mackintoshe, oheň poškodil již v roce 2014. Poté byla s velkými náklady opravena. V sobotu časně ráno se však opět ocitla v plamenech. Příčiny zatím nejsou jasné, žádné oběti či zranění dosud nebyly hlášeny.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová na Twitteru napsala, že jí požár láme srdce. „Je to zjevně nesmírně vážná situace. O dnešní noci jsem nejprve myslela na bezpečí lidí, ale srdce mě bolí kvůli milované Glasgow School of Art,“ poznamenala. Stínový ministr Paul Sweeney označil hořící školu za „architektonicky nejvýznamnější budovu v Glasgow“. 

Ulice v okolí požáru policie uzavřela. Dvaadvacetiletý kuchař Connor Neil řekl, že lidé byli evakuováni ze svých domovů a „velká oranžová záře“ vychází ze školy. Jeden ze svědků řekl BBC, že nynější požár vypadá jako mnohem horší než oheň před čtyřmi lety. Oheň se navíc rozšířil na noční klub Campus a koncertní sál O2 ABC.

Hasiči dostali první hlášení o požáru v pátek pozdě v noci, kdy byly ulice města plné lidí. Byli mezi nimi i studenti akademie, z nichž někteří oslavovali svou promoci, která se o něco dříve v pátek konala v budově školy.

Absolventi vyhráli Turnerovu cenu

K absolventům školy patří soudobí umělci, kteří se nedávno stali vítězi Turnerovy ceny – Simon Starling, Richard Wright či Martin Boyce. Jeden z očitých svědků řekl BBC, že nynější požár se jeví mnohem horší než oheň před čtyřmi lety. Oheň se rozšířil i na noční klub Campus a koncertní sál O2 ABC.

Stovky lidí nejen ze Skotska na sociálních sítích vyjadřují lítost nad zkázou této architektonické perly, kterou mnozí považují za symbol Glasgow. Někteří lidé se také pozastavují nad ironií osudu, protože v pátek byla na jiném místě největšího skotského města odhalena obří nástěnná malba představující architekta Mackintoshe.

Video Události
video

Požár v Glasgow zničil historickou budovu Mackintosh