Koalice bombarduje okolí letiště v Hudajdá, civilisté prchají z oblasti

Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií, která ve válce v Jemenu stojí na straně Západem uznávané exilové vlády, druhým dnem bombarduje pozice šíitských povstalců s cílem dobýt klíčové přístavní město Hudajdá. Podle agentury AFP přišlo při bojích nedaleko bran města o život 30 povstalců a devět příslušníků provládních sil. Civilisté prchají z oblasti k příbuzným na venkov.

Video Studio ČT24
video

V Jemenu pokračuje bitva o přístav Hudajdá

Jde zatím o největší bitvu od zapojení mezinárodní koalice do války, která v Jemenu vyvolala jednu z největších humanitárních katastrof na světě.  

„Bezprostředně je hladomorem ohroženo 18 a půl milionu lidí na severu, který ovládají šíitští rebelové. Hudajdá je jediným přístavem, odkud se humanitární pomoc do těchto oblastí dostává. Hovoří se o tom, že 15 milionů lidí nemá přístup k bezpečnému zdroji pitné vody, což mělo v minulých měsících za následek to, že vypukly čtyři vlny cholery. Nakazilo se 1,5 milionu lidí a zemřelo a dva a půl tisíce z nich. To jsou věci, které známe spíš z historických knížek z období středověku,“ připomněl zpravodaj ČT Jakub Szántó.

Spojenci bombardují oblast u letiště 

Při bojích asi dva kilometry od jižní brány Hudajdá přišlo ve čtvrtek o život 30 šíitských povstalců a devět příslušníků provládních sil, uvedla agentura AFP s odkazem na sdělení místních zdravotníků.

Dva obyvatelé Hudajdá v telefonickém rozhovoru s Reuters uvedli, že koalice s pomocí amerických bitevních vrtulníků Apache bombarduje pobřeží u letiště u Hudajdá. Koaliční nálety rovněž zasáhly hlavní silnici mezi Hudajdá a povstalci ovládaným hlavním městem Saná.

„Lidé mají strach. Bitevní lodě jsou strašidelné a nad hlavami nám pořád létají vojenské letouny,“ uvedla v telefonickém rozhovoru dvaadvacetiletá studentka Amína, která žije u přístavu. „ Lidé prchají z města na venkov. Pro ty, kteří tam nemají příbuzné ani peníze, ale není úniku,“ dodala.

/*json*/{"map":{"lat":15.02360251330406,"lng":44.42858262265622,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":14.864344664950481,"lng":42.90705228502452,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Konflikt, který trvá čtvrtý rok

Mluvčí koaličních sil Turkí Malkí uvedl, že cílem operace „Zlaté vítězství“ je získat kontrolu nad přístavem a letištěm, ale vojáci nebudou vstupovat do obydlené části města.

Jemen od roku 2014 sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Té od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si podle agentury AP za uplynulé tři roky už vyžádala více než 10 000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

Získání jediného povstalci kontrolovaného přístavu by mohlo změnit poměr sil v jemenské válce ve prospěch vlády. Západní země dosud tiše arabskou koalici podporovaly, ale hrozba zhoršující se humanitární katastrofy by tomu mohla učinit přítrž.