Hrozí, že se nakonec na jaderném odzbrojení s KLDR nedohodneme, přiznal Pompeo v Číně

Události: Pompeo připustil, že k denuklearizaci KLDR dojít nemusí (zdroj: ČT24)

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo připustil, že jaderného odzbrojení Severní Koreje nemusí být vůbec dosaženo. Pompeo se tak vyjádřil na návštěvě Číny, kam přiletěl místní nejvyšší představitele informovat o výsledcích úterního summitu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una v Singapuru. Šéf diplomacie Spojených států zároveň ocenil pomoc Číny při přípravě summitu.

Při setkání se svým čínským protějškem Wang Iem Pompeo podotkl, že v otázce severokorejského jaderného odzbrojení zbývá ještě udělat hodně práce. Stále navíc podle něj přetrvává riziko, že denuklearizace Severní Koreje nebude dosaženo.

Šéf čínské diplomacie Wang I na schůzce zopakoval, že Čína bude i nadále dodržovat mezinárodní sankce, které mají přesvědčit KLDR, aby se vzdala svého jaderného zbrojního programu. Sankce mají být podle USA v platnosti, dokud nebude zcela dokončen proces denuklearizace Severní Koreje. Peking v úterý v reakci na společné prohlášení Trumpa a Kima, v němž KLDR slíbila usilovat o odstranění zbraní z Korejského poloostrova, navrhl zvážit uvolnění sankcí proti KLDR.

Pompeo do Pekingu přicestoval ze schůzky s japonskými a jihokorejskými představiteli v Soulu. V Číně má šéf americké diplomacie na programu také jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Trump a Kim na závěr summitu vydali společné prohlášení, v němž se KLDR zavázala spolupracovat s USA na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově, za což dostane od Washingtonu bezpečnostní záruky. Trump rovněž slíbil, že USA pozastaví další manévry s jihokorejskou armádou, které KLDR považuje za provokaci a nácvik invaze.

Prohlášení ze summitu neuvádí, kdy se Pchjongjang hodlá vzdát atomových zbraní, ani jak tento krok bude možné ověřit. Podle Pompeova středečního prohlášení Spojené státy doufají, že dosáhnou zásadního jaderného odzbrojení v Severní Koreji během následujících dvou a půl roku.

Čína je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem, ačkoli v posledních letech se vztahy obou zemí zhoršily vzhledem k rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje a čínské podpoře mezinárodních sankcí uvalovaných na KLDR.

Čína byla také první zemí, kterou vůdce KLDR Kim Čong-un ve funkci navštívil. Na návštěvě tam byl v březnu.