Britská vězení letos může opustit přes 80 radikálů odsouzených za terorismus

Podle britského deníku Guardian by se v Británii z vězení mohlo jen letos dostat více než 80 lidí odsouzených za terorismus. Mezi nimi může být i radikální kazatel Anjem Choudary odsouzený za propagaci teroristické organizace Islámský stát (IS). V současnosti monitoruje Británie asi 3000 radikálů. 

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Britská vězení letos opustí přes 80 vězňů odsouzených za terorismus

Více než 40 procent trestů za terorismus, které v Británii padly v období let 2007 až 2016, vyprší na konci letošního roku. Týká se to konkrétně více než 80 ze 193 případů. Jak ale deník upozorňuje, konečný počet propuštěných může být ještě vyšší, protože vězni mohou po výkonu poloviny trestu požádat o propuštění.

„Do jisté míry to lze považovat za bezpečnostní riziko. Netýká se to však jen Velké Británie ale i dalších zemí EU, například Francie, Belgie a dalších států,“ upozornila v Horizontu ČT24 Barbora Vegrichtová z Katedry kriminální policie Policejní akademie ČR v Praze.

„Je vždy třeba bedlivě posoudit, za jaký skutek ty osoby skončily ve vězení. Protože terorismus má mnoho forem,“ dodává Vegrichtová. Vedle násilné formy, tedy samotných útoků, totiž spadají pod terorismus například i doprovodné činnosti, jako je propaganda, rekrutace nebo zabezpečování logistiky. Vzhledem k výši trestů se dá předpokládat, že budou letos propuštěny právě takovéto osoby. „Důležité je i do jakého prostředí se vrací,“ upozornila.

Británie už nyní monitoruje asi 3000 radikálů, ke kterým nyní necelá stovka dalších přibude. Velké riziko ale představují především ti, o kterých policie ještě neví. „To je veliká hrozba, kterou řeší de facto všechny státy. Velmi obtížná je jejich účinná identifikace, protože to souvisí se znalostí té problematiky nejen ze strany bezpečnostního aparátu, ale dá se říct celé společnosti,“ uzavřela Vegrichtová.

Britské úřady podle vlády za posledních pět let odhalily 25 plánovaných teroristických útoků, z toho dvanáct od loňského března.