
Společná tisková konference Donalda Trumpa a Angely Merkelové
„Chceme, aby byl obchod v souladu s mnohostranným obchodním systémem Světové obchodní organizace (WTO), ale zároveň si uvědomujeme, že WTO po mnoho, mnoho let nedokázala dospět k mezinárodním dohodám,“ uvedla kancléřka na společné tiskové konferenci. „Takže bych mohla docela dobře uvažovat o takovém (dvoustranném) jednání se Spojenými státy,“ dodala.
Trump cla zdůvodňuje jako snahu narovnat obchodní podmínky mezi USA a zahraničními partnery, které považuje za nespravedlivé. Tento týden při jednání s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem prohlásil, že by raději uzavřel bilaterální ujednání s jednotlivými členskými zeměmi Unie.
Našlapování kolem Teheránu
Při jednání Trumpa s Merkelovou přišla na přetřes i otázka budoucnosti mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Americký prezident ji dlouhodobě kritizuje. Sama Merkelová v této souvislosti připustila, že ujednání s Teheránem není dostatečné, současně ale zdůraznila, že dohoda je pro Evropu důležitá, neboť Írán je součástí regionu, který s Evropou sousedí.
Jeden z novinářů na tiskové konferenci položil Trumpovi dotaz, zda je připraven použít vojenskou sílu, aby Teheránu zabránil získat jadernou bombu. „Nebudu mluvit o tom, zda bych použil armádu, nebo ne, není to vhodné,“ odpověděl Trump. „Mohu vám ale říci toto, jaderné zbraně vyrábět nebudou. To je vše, co vám řeknu,“ dodal.
Shoda na postoji k Rusku
Kde naopak mezi oběma zeměmi panuje velká míra shody, je společný postoj vůči Rusku. „Nikdo nemá zájem na tom, abychom měli špatné vztahy s Ruskem, ale tam, kde se objevují konflikty – a dějí se takové věci jako například na Ukrajině – je třeba je nazývat pravými jmény,“ řekla Merkelová.
S Trumpem diskutovala o ruské roli v Sýrii, na Ukrajině a také zmínila problematiku možných následků amerických sankcí proti Rusku na Německo a jeho firmy. Debata se pochopitelně stočila i na páteční mezikorejský summit.
Trump uvedl, že historické setkání představitelů obou korejských států je povzbuzujícím krokem, ale nepřesvědčilo ho to k uvolnění tlaku vůči Pchjongjangu. Zdůraznil, že nehodlá opakovat chyby předchozích amerických administrativ a že jakýkoli ústupek KLDR musí být vyvážen dohodou o likvidaci jaderného arzenálu.
Merkelová řekla, že neví, zda se podaří vytvořit z Korejského poloostrova region bez jaderných zbraní, vyjádřila ale důvěru ve zdar jednání.