Po útoku na Bostonský maraton podstoupil amputaci. Dnes doufá ve srůstání šlach s protézami

Před pěti lety přerušil maratonský běh v Bostonu teroristický útok. Tři lidé na místě zemřeli, víc než dvě stě dalších utrpělo zranění. Sedmnácti z nich museli lékaři amputovat nohu. V budoucnu by handicapovaným mohla pomoct nová operační metoda, při které se šlachy propojí přímo s protézami.

Video Horizont ČT24
video

Horizont: Naděje pacientů s amputací spočívá v technologickém vývoji

Před pěti lety přišel Marc Fucarile o pravou nohu, levou mu lékaři amputovali pod kolenem. Při teroristickém útoku na účastníky Bostonského maratonu stál u cílové rovinky a povzbuzoval kamaráda, když nedaleko od něj explodovala nálož v tlakovém hrnci naplněném hřebíky.

Fucarile je jedním ze sedmnácti lidí, kterým výbuch utrhl končetinu. V nemocnici byl sto dní a podstoupil desítky chirurgických zákroků. Nepřetržitá bolest v levé noze ho trápí dodnes. „Každý den si říkám, jestli si tu nohu mám nechat, nebo amputovat. Je to skutečnost, se kterou musím žít. Ale věřím ve vývoj technologií,“ svěřil se.

I přes svůj handicap Fucarile dál sportuje. Právě to je jedním z důvodů, proč chce svoje pět let staré protézy vyměnit za nové, vyrobené z uhlíkových vláken. Jsou lehčí a pomocí titanových implantátů se dají připevnit přímo ke kosti. Zabudované mikroprocesory a čidla je automaticky ovládají a usnadňují pohyb.

Přenést signály z mozku do protézy

Lékaři z Bostonu, kteří po útoku ošetřovali raněné, nyní spolupracují s vědci z prestižního Massachusettského technologického institutu (MIT) na převratné metodě. Při amputaci dolní končetiny se pokouší zachránit šlachy, na něž by se připojilo zařízení, které by dokázalo převést signály z mozku přímo do pohybů protézy.

Zdokonalení technologie by pak mohlo přenášet i pocitové vjemy. „Protézy nové generace umožní lidem, kteří přišli o končetiny a podstoupí tento zákrok, mnohem jemněji kontrolovat pohyby a dostávat i pocitovou zpětnou informaci,“ vysvětlil plastický chirurg Matthew Carty.

Bostonská nemocnice použila nejmodernější amputační metodu u prvních sedmi pacientů. „Věřím, že takové operace můžou v budoucnu mnohé změnit. Pokouším se to vydržet, dokud to půjde a ty bolesti zvládnu. Ale moje levá noha mě otravuje každý den,“ čeká na další technologický vývoj Marc Fucarile.