Otázky zakázány. Attenborough natočil dokument s britskou královnou o její síti chráněných lesů

Slavný britský dokumentarista a přírodovědec sir David Attenborough natočil dokument s královnou Alžbětou II. Sleduje její zájem o životní prostředí, zejména snahu vytvořit síť chráněných lesů, původních i nově vysazených, v Británii a celém Commonwealthu. Dokument společnost ITV odvysílá 16. dubna.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Attenborough natočil dokument s Alžbětou II.

Sir David neměl jednoduchou úlohu. Panovnici se totiž nesmí klást přímé otázky. S královnou, které je stejně jako jemu 91 let, si povídal při procházce zahradami Buckinghamského paláce.

Nastaly i humorné chvíle. Třeba když je vyrušil hluk vrtulníku nad jejich hlavami. Královna zažertovala, že to „zní jako prezident Trump, nebo prezident Obama“.

Attenborough pak britskou panovnici rozesmál, když poukázal na sluneční hodiny umístěné do stínu. „No to je dobré, že? To jsme vymysleli? Že to dají do stínu? Původně to ve stínu nebylo, jsem si jistá. Ale… možná bychom je mohli přestěhovat,“ uvedla královna.

Přírodovědec David Attenborough a britská královna Alžběta II.
Zdroj: Královnina zelená planeta

Královna se o ochranu životního prostředí zajímá. Říká se, že poté, co viděla dokument Attenborougha Modrá planeta II o ohrožení oceánů, nařídila personálu, aby přestal používat plasty.

Do výsadby lesů v zemích Commonwealthu se zapojila i mladší generace britské panovnické rodiny.

„Jako princ se narodíte už s publikem, z této platformy se můžete pokusit něco změnit. Mnoha lidem trvá dlouhé roky, než se k něčemu takovému dopracují. Z tohoto pohledu jsem měl veliké štěstí, že mám tu možnost pokoušet se o změnu ve věcech, které pro mě hodně znamenají,“ uvedl princ Harry, kterého k ekologii přivedl jeho otec a následník trůnu princ Charles.

Dokument, který se natáčel během loňského léta, nese název „Královnina zelená planeta“. Premiéru bude mít 16. dubna ve 21:00.