Sečtení většiny hlasů v Maďarsku ukazuje na Orbánův triumf

Parlamentní volby v Maďarsku vyhrála konzervativní strana Fidesz dosavadního premiéra Viktora Orbána – po sečtení zhruba 70 procent hlasovacích lístků měla 49,5 procenta hlasů. Na druhém místě je krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) s 20 procenty a na třetím místě Maďarská socialistická strana (MSZP) s necelými 12 procenty hlasů. Uvedla to maďarská tisková agentura MTI. Fidesz také podle odhadů udrží v maďarském parlamentu ústavní většinu. Dosud měl ve 199členném parlamentu 133 poslanců, nově by mohl mít o jednoho více.

Video Události
video

Události: Maďaři měli o volby velký zájem

Krátce po uzavření volebních místností vyjádřil šéf parlamentní frakce Fideszu Gergely Gulyás obavu, že strana o ústavní většinu v parlamentu přijde.

„Teoreticky je možné všechno, data ještě neznáme,“ řekl Gulyás s tím, že k
získání ústavní většiny je nutný náskok před druhou stranou nejméně 20
procentních bodů. Dodal, že další podmínka je neztratit ve 106 jednomandátových obvodech více než deset mandátů. „To považuji za nepravděpodobné. Myslím, že to není reálné,“ prohlásil.

Komentátoři odhadovali, že vysoká volební účast Orbánovu šanci získat ústavní většinu snižuje. Analytici dokonce mluvili o tom, že by kvůli vysokému zájmu voličů, které opozice přesvědčila, aby přišli hlasovat, mohl Orbán v parlamentu přijít i o prostou většinu. Nic takového se ale zřejmě nestane.

Půl hodiny před uzavřením volebních místností činila účast přes 68 procent. Volební účast v předchozích parlamentních volbách byla 61,2 procenta. Zájem o hlasování ukazuje, že opozici se podařilo zmobilizovat Maďary nespokojené s nynější vládou.

Video Horizont ČT24
video

Horizont: Maďarské předvolební kampani vládly "zájmy země"

„Je jisté, že z nízké účasti by profitoval jedině Fidesz,“ řekl analytik Gábor Györi z institutu Policy Solutions. „Opoziční politici mají pravdu, když se radují z vysoké volební účasti, ale to neznamená, že je rozhodnuto,“ dodal.

Voliči před maďarskou ambasádou v Londýně
Zdroj: Reuters

O zájmu o hlasování svědčí i zpravodajství agentury Reuters. Její korespondenti ohlásili, že se před některými volebními místnostmi v Maďarsku vytvořily dlouhé fronty. Velký zájem hlasovat měli i Maďaři v zahraničí. V Londýně před ambasádou měla fronta několik stovek metrů, někteří lidé, které neodradil ani déšť, zde museli čekat i více než dvě hodiny. 

Orbán vsadil na imigrační kartu

Premiér Orbán maďarskou opozici obviňuje z toho, že ve spolupráci s OSN, Evropskou unií a americkým filantropem maďarského původu Georgem Sorosem plánuje udělat z Maďarska „zem imigrantů“ a ohrozit tak jeho bezpečnost a křesťanskou identitu.

Opozice taková tvrzení odmítá. Gábor Vona, šéf krajně pravicové strany Jobbik, která však v poslední době svoji rétoriku zmírnila, uvedl, že nejde o migranty přicházející do Maďarska, ale o vysoký počet Maďarů odcházejících do západní Evropy s vidinou vyšších výdělků a lepší perspektivy. „Dnešek rozhodne, zda Maďarsko bude emigrantskou zemí, nebo ne – a já si nepřeji, aby Maďarsko bylo emigrantskou zemí,“ prohlásil. Jeho strana má podle průzkumů šanci skončit druhá.