Bílý dům poděkoval za vydání Nikulina. Rusko rozhodnutí Česka pobouřilo

Spojené státy jsou České republice vděčné za vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. V prohlášení to sdělil tiskový úřad Bílého domu. Nikulina převezli Američané do USA minulý týden v pátek. Rusko, které o jeho vydání rovněž usilovalo, předání Nikulina americkým úřadům kritizuje a varuje, že to bude mít dopad na vztahy mezi Moskvou a Prahou. Českou diplomacii ruská reakce nepřekvapila. 

Video Události
video

Události: Bílý dům poděkoval za vydání Nikulina

„Postavení zločinců před soud je významným aspektem při udržování spolehlivosti internetu a obraně našich základních hodnot. Chválíme Českou republiku, že v této věci prosazuje principy odpovědnosti a spravedlnosti,“ uvedl tiskový úřad Bílého domu. 

O Nikulinovo vydání usilovalo také Rusko, podle českého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána ale byla žádost USA o vydání Nikulina důvodnější. Zástupce ruské diplomacie řekl agentuře RIA Novosti, že ruská strana je po vydání Nikulina do USA pobouřena. Podkopává to prý základy česko-ruských vztahů. Moskva se teď chystá podniknout všechna opatření k zajištění Nikulinových práv.

Česko se při rozhodování „neřídilo právními normami, nýbrž snahou znovu demonstrovat spojeneckou loajalitu, povýšenou v poslední době na úroveň absolutní priority“, reagovala ruská diplomacie.

O porušení právních norem při vydání Nikulina do USA svědčí „urychlení verdiktu Ústavního soudu ohledně stížnosti Nikulinových advokátů na přípustnost vydání do USA“, uvádí ruské ministerstvo a konstatuje, že „byla ignorována oficiální žádost ruské generální prokuratury o vydání Nikulina do Ruska“.

Bez náležité pozornosti rovněž zůstaly opakované výzvy Ruska, aby česká strana přihlížela k tomu, že „v podmínkách protiruské hysterie rozpoutané v USA náš občan nemůže v této zemi počítat s nezaujatým a spravedlivým soudem“. „Přijmeme všechna potřebná opatření, abychom zajistili práva a obhájili zájmy ruského občana Nikulina,“ sdělilo ruské ministerstvo.

Video Zprávy ve 12
video

Moskvu pobouřilo vydání Nikulina do USA

Česká diplomacie: Ruská reakce nás nepřekvapila

Negativní ruská reakce na vydání Nikulina do Spojených států se podle českého ministertsva zahraničí dala očekávat. Uvedlo to na sociální síti Twitter. Upozornilo, že vydání Nikulina do USA bylo suverénním rozhodnutím České republiky. 

Česká televize v neděli uvedla, že Nikulinův český advokát Martin Sadílek se chce v následujících týdnech znovu obrátit na Ústavní soud ČR a plánuje také podat podnět k Evropskému soudu pro lidská práva.

O další možné spolupráci jedná Sadílek s americkými právníky Nikulina. Záleží na rozhodnutí rodičů, jak úzkou spolupráci si budou přát. Pokud by štrasburský soud rozhodl tak, že by to mohlo mít dopad na obnovu řízení, mohlo by to vést k odškodnění pro Nikulina, sdělila ČT.

Nikulinova obžaloba 419.20 KB

„Proč by Rusové bojovali o podřadného hackera?“

Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Od té doby byl ve vazbě na Pankráci, do USA odletěl v noci na pátek. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. U soudu v San Franciscu Rus uvedl, že se cítí být nevinen.

Média ve Spojených státech už dříve spekulovala, že se Nikulin mohl podílet na ovlivňování amerických voleb – vyslechnout by ho mohl i tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který se právě těmito záležitostmi zabývá.

„Proč by se starali o nějakého podřadného hackera? (…) Skutečnost, že Rusové tak tvrdě bojovali, člověka nutí se ptát. Určitě bych čekal, že Muellerův tým s ním bude chtít mluvit,“ podotkl bývalý žalobce kauzy Watergate Nick Akerman.

O vazbě by měl soud rozhodnout ve čtvrtek

Nikulin bude podle listu USA Today ve čtvrtek předveden před federální soud v Kalifornii, který by měl rozhodnout o uvalení vazby. Rusovi hrozí přes třicet let odnětí svobody.

Podle listu není jasné, zda Nikulin byl v nějakém sepětí s ruskou „trollí farmou“ firmy Internet Research Agency, kterou americké úřady obviňují z vměšování do předloňských prezidentských voleb v USA. Avšak pouhé dva dny po Nikulinově zatčení američtí představitelé poprvé veřejně varovali, že ruská vláda řídila pokusy ovlivnit volby pirátským pronikáním do počítačů a zveřejňováním soukromých informací.

„Počítačové pirátství není jen zločin, je to přímé ohrožení bezpečnosti a soukromí Američanů,“ uvedl americký ministr spravedlnosti a generální prokurátor Jeff Sessions v prohlášení, ze kterého list citoval.

„V tomto případu je obžalovaný ruský občan obviněn z toho, že pronikl do počítačových systémů několika významných amerických firem s použitím ukradených identit a potenciálně získal přístup k osobním informacím milionů Američanů. To je hluboce znepokojující chování, které opět přichází z Ruska. Nebudeme tolerovat zločinné počítačové útoky a vyšetřování a stíhání těchto zločinů bude mít prioritu bez ohledu na zemi, odkud pocházejí,“ dodal.