Sarkozyho čeká pravděpodobně soud za pokus o ovlivnění soudce

Francouzská justice se rozhodla pohnat před soud bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho za to, že se prý snažil ovlivňovat soudce, který se věnoval případu údajného financování Sarkozyho předvolební kampaně Libyí. Sarkozy se podle svých právníků proti tomuto kroku ale odvolá. Konečné rozhodnutí o případném zahájení procesu se tak oddálí.

Nicolas Sarkozy
Zdroj: Reuters Autor: Gonzalo Fuentes

Podle webu odpoledníku Le Monde čelí Sarkozy obvinění z aktivní korupce a ze zneužití postavení veřejného činitele – a pravděpodobnost, že brzy stane před soudem, je vysoká i navzdory jeho odporu. Bývalé hlavě státu se tak hromadí potíže s justicí poté, co byl minulý týden předběžně obviněn z toho, že v roce 2007 nezákonně financoval z libyjských peněz svou předvolební kampaň.

Vyšetřovatelé Sarkozyho podezírají, že se kvůli tomuto obvinění snažil za nabídku lukrativního postu v Monaku získat od člena kasačního soudu Gilberta Aziberta informace o nadcházejícím rozhodnutí tribunálu.

Vyšetřující soudci v případu nelegálního financování kampaně odhalili podezřelou komunikaci Sarkozyho právníka Thierryho Herzoga s Azibertem na počátku roku 2014 díky odposlechům telefonických hovorů. Cestu k procesu zdržela série odvolání ze strany Sarkozyho a Herzoga, kteří argumentovali nezákonností záznamů exprezidentových rozhovorů. Kasační soud, který je nejvyšší justiční instancí ve Francii, už před dvěma roky ale legálnost odposlechů potvrdil.

Kaddáfí se Sarkozym v Elysejském paláci po podpisu obchodních dohod za 10 miliard eur v roce 2007
Zdroj: Reuters
Autor: Patrick Hertzog

Le Monde: Proces je pravděpodobný

Sarkozyho právníci oznámili, že se odvolají i proti nejnovějšímu rozhodnutí, což začátek případného procesu opět oddálí. Podle Le Monde je ale „vysoká pravděpodobnost“, že prezident z let 2007 až 2012 půjde před soud, přičemž to samé platí pro jeho advokáta a přítele Herzoga a bývalého soudního úředníka Aziberta.

Sarkozymu hrozí také další soud poté, co byl minulý týden předběžně obviněn z přijetí úplatku, nezákonného financování kampaně a zneužití libyjských veřejných prostředků v souvislosti s děním před volbami roku 2007. Le Monde připomíná, že Sarkozy obviněním z nelegálního financování kampaně čelí také kvůli prohraným volbám z roku 2012 a celkem se ho týká sedm stále probíhajících vyšetřování.