Zemřela bojovnice za občanská práva černochů Linda Brownová

Ve věku 75 let zemřela v neděli ve Spojených státech Linda Brownová. Jako dívka v roce 1954 sehrála klíčovou roli v prohlášení rasové segregace na amerických veřejných školách za protiústavní. Její případ vešel do dějin jako „Brown versus školní rada Topeky“ nebo také jen „Topeka“.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Zemřela Linda Brownová

Příběh Lindy Brownové začal, když jí bylo devět let a otec se snažil dostat ji do školy nedaleko bydliště v kansaském městě Topeka. Nechtěl, aby musela chodit pěšky téměř deset kilometrů. Tento vzdělávací ústav byl ovšem v roce 1951 výhradně bělošský, a černošku Lindu odmítl přijmout.

Její otec Oliver Brown se s postojem školního vedení nehodlal smířit, proto se obrátil na soud. Tehdy se u soudu objevily ještě čtyři podobné stížnosti, všechny Lindin otec prezentoval u soudu a ten mu dal za pravdu. Rozhodnutí Nejvyššího soudu USA z roku 1954 označované jako „Brown versus školní rada Topeky“ pak vešlo do dějin jako historický verdikt.

Soud tehdy jednomyslně rozhodl, že oddělené vzdělávání černochů a bělochů je v rozporu s ústavně garantovanou rovností před zákony. Verdikt otevřel cestu ke zrovnoprávnění černochů. Lindin otec zemřel o sedm let později, poté, co mu dal soud za pravdu.

Ke konci 70. let Brownová hovořila o pocitu zneužití případu médii. Připomněla, že za případem nestojí vznešená historická postava, ale obyčejný člověk. Nicméně přesto pokračovala ve svém boji proti segregaci.

Případ Topeka u amerického svazu občanských svobod se znovu otevřel v roce 1979, ve kterém odvolací soud v roce 1993 rozhodl, že školní systém byl skutečně stále rasově rozdělen. Na důkaz úsilí o začlenění černošského obyvatelstva vznikly tři nové školy.