Syrskou východní Ghútu opustilo za měsíc kvůli bojům přes sto tisíc lidí

Syrskou oblast východní Ghúta, která leží v blízkosti Damašku a kterou za poslední měsíc už z 90 procent opět ovládla syrská vládní vojska, opustilo od konce února více než 105 tisíc lidí, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Jen během soboty odešlo již přes 700 civilistů. Turecký armádní zdroj mezitím informoval, že turecká armáda kompletně dobyla severosyrskou kurdskou oblast Afrín.

Evakuace z východní Ghúty
Zdroj: Reuters Autor: Bassam Khabieh

Syrská armáda zahájila v únoru operaci s cílem získat oblast pod svou kontrolu. Rada bezpečnosti OSN sice 24. února schválila rezoluci o příměří v Sýrii, ale masový odchod civilistů umožnilo až rozhodnutí Damašku a jeho spojence Ruska pozastavit každý den boje na několik hodin a otevřít humanitární koridory, kterými mohou místní obyvatelé odcházet.

Východní Ghúta se ocitla v obležení vládních jednotek na jaře 2013 krátce poté, co ji ovládli povstalci. V katastrofálních podmínkách tam žilo na 400 tisíc lidí.

Evakuace povstalců z východní Ghúty
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

Povstalci mohli díky dohodě opustit s rodinami město Harasta

V oblasti se uskutečňují i organizované evakuace. Například na základě dohody, kterou za zprostředkování Moskvy uzavřeli ve středu zástupci syrské vlády s povstalci ze skupiny Ahrár aš-Šám, mělo z dvacetitisícového města Harasta ve dvou skupinách odejít asi patnáct set bojovníků a na šest tisíc jejich rodinných příslušníků.

Syrská agentura SANA o den později uvedla, že z Harasty zatím odjelo 30 autobusů s 1580 lidmi. Bylo mezi nimi přes 600 mužů, z toho 413 bojovníků. Dále bylo ve skupině přes 380 žen, zbytek byly děti. 

V sobotu večer agentura SANA uvedla, že pět set rebelů s rodinami zahájilo evakuaci východní Ghúty a v autobusech se dostali k městu Arbín, které bylo dříve rozhraním pozic povstalců a oblastí kontrolované vládou. Tam budou čekat na zbytek konvoje a následně se přesunou do severozápadní provincie Idlib, kterou ovládají různé povstalecké skupiny.

Afrín je celý náš, zní z turecké strany

Nejmenovaný představitel turecké armády zase oznámil, že Turecko převzalo plnou kontrolu nad severosyrskou oblastí Afrín.

Poslední vesnice ovládané YPG turecká armáda dobyla v noci na sobotu, uvedl turecký armádní zdroj. Podobnou informaci sdělila také turecká agentura Anadolu. Na místě civilistům pomáhá Červený kříž a armáda dohlíží na bezpečnost.

Turecká armáda se zmocnila města Afrín, které je hlavním městem stejnojmenné oblasti, minulou neděli. Předcházela tomu osm týdnů trvající turecká ofenziva namířená proti kurdské milici YPG, kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci. 

Turecko se kvůli operaci v Afrínu stalo terčem kritiky řady evropských států, zejména Francie. V několika evropských městech, včetně Paříže, v sobotu na protest proti turecké ofenzivě v Afrínu vyšlo do ulic několik tisíc lidí. Francouzská policie odhaduje, že se demonstrace na severu Paříže zúčastnilo 2700 lidí. Podle místní francouzské kurdské rady demonstranti turecké zákroky označovali za etnickou čistku.