Finančník vyměnil Wall Street za pole s konopím a neprodělal

Americký makléř Derek Peterson zažil během své práce na Wall Street chvíle vzrušení i strmé pády. V době ekonomické krize se ale rozhodl, že se stresující prací skončí a raději si otevře vlastní firmu. Vsadil na lékařské konopí. A neprohloupil.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Finančník vyměnil burzu za pole s konopím

Během finanční krize v roce 2008 měl Derek Peterson dvě možnosti: sledovat své kolegy, jak přicházejí o práci i životní úspory, nebo se zkusit poohlédnout jinde. „Na Wall Street jsem začal pracovat v roce 2000 a moje kariéra a práce na burze byla poměrně divoká. Hned v roce 2000 přišel pád, pak útoky 11. září, které ovlivnily trhy, a pak krize v roce 2008,“ vrací se k předchozí kariéře Peterson.

Právě kolem roku 2008 měla v San Francisku dostat zelenou legalizace lékařského konopí. Perspektiva podnikání s marihuanou se člověku z neklidného bankovního sektoru mohla jevit jako synonymum relaxace. „Je poměrně zábavné, když někdo říká, že do našeho průmyslu přišel, protože jde z místa, které bylo příliš bouřlivé, nejisté nebo stresující. Tak snadné to totiž není,“ říká Petersonův společník Adam Biermann.

Derek Peterson změny povolání nelituje
Zdroj: ČT24

Odvětví s ohromným potenciálem

Sázka na lékařské konopí byla pro mnohé před deseti lety úplnou loterií. Peterson ale tenhle nový byznys už na začátku změřil zkušeným pohledem finančníka z Wall Street: „Když jsem se podíval na výnosy na čtvereční stopu v provozech v Kalifornii, začal jsem vidět čísla, která se vymykala všem předpokladům.“

Spočítal si, že lékárenský byznys patří suverénně k nejvýnosnějším oborům v maloobchodě, a cítil, že o nové zboží by mohl být zájem.

Dnes má firma Dereka Petersona a Adama Biermanna hodnotu 247 milionů dolarů. Zdá se, že cesta konopí, která začala jako únik z finanční krize, vede stále výš. Jen vloni byznys s lékařskou marihuanou v Americe dosáhl tržeb ve výši šesti miliard dolarů. Nyní expanduje do Kanady. V odvětví pracuje čtvrt milionu lidí, jejich počet i výnosy se v budoucnu podle expertů ještě zdvojnásobí a dost možná i ztrojnásobí.