Premiér Morawiecki má za sebou prvních sto dní ve funkci. Fandí mu většina Poláků

Polský premiér Mateusz Morawiecki má za sebou prvních sto dnů ve funkci. Vnitřní reformy, kritizované opozicí, vyústily ve vážné spory s tradičními zahraničními partnery – Evropskou unií a Spojenými státy. Polský ministr zahraničí ale v parlamentu pozici vlády obhajoval.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Sto dní premiéra Morawieckého

Jako bývalý bankéř je Mateusz Morawiecki zvyklý vyjednávat. Jako krizový manažer převzal v prosinci i vládu. Jeho hlavním úkolem bylo zlepšit tvář Polska v zahraničí.

S Evropskou unií začal jednat o kontroverzní soudní reformě, kvůli které hrozí Polsku sankce. Varšava Bruselu svou reformu vysvětluje, ale zároveň uvádí zákony do praxe a odmítá ustoupit. „Bráníme naše právo v reformě soudního systému pokračovat,“ prohlásil ministr zahraničí Jaczek Czaputowicz.

Czaputowicze jmenoval premiér Morawiecki do funkce v lednu. Vedle sporu s EU musel šéf diplomacie začít řešit i další vážnou krizi, kterou vyvolala novela tzv. zákona o holocaustu. Varšava se kvůli ní dostala do křížku nejen s Izraelem, ale i se svým nejvýznamnějším spojencem – USA.

Sám premiér Morawiecki se při obraně zákona o holocaustu dopustil několika přešlapů. „Společnost získala dojem, že má co do činění s radikálem, ostrým nacionalistou, který mluví o spoluvině Židů za holocaust v Mnichově,“ říká liberální novinář z Gazety Wyborczy Pawel Wroński.

Za hlavního evropského partnera považují Poláci Německo. I s ním chce ale Varšava řešit podle ní stále nedořešenou minulost, konkrétně odškodnění za druhou světovou válku. „Budeme hledat právní, politické a finanční cesty, jak získat náležité odškodnění za spáchané křivdy,“ ujistil poslance ministr Czaputowicz. Berlín přitom otevření této historické kapitoly ve vzájemných vztazích opakovaně odmítl.

Morawiecki a Juncker
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Ye Pingfan

Doma se vládě daří a Poláci to oceňují

Na domácí frontě se vládě daří. Ekonomika roste, nezaměstnanost je rekordně nízká a lepší výběr daní financuje štědré sociální programy. Mateusz Morawiecki za to jako bývalý ministr financí sbírá body. „Lidé oceňují, že za velkou část ekonomických úspěchů Polska je zodpovědný on, v pozitivním smyslu,“ přisvědčuje konzervativní novinář týdeníku Do Rzeczy Pawel Lisicki.

Podle posledního průzkumu agentury CBOS má podporu 60 procent Poláků. Problémy v zahraničních vztazích se uvnitř země výrazně neprojevují.