Smrt Gluškova, přítele ruského oligarchy Berezovského, šetří britská policie jako vraždu

Britská policie oznámila, že nedávné úmrtí Nikolaje Gluškova, bývalého přítele miliardáře a kritika Kremlu Borise Berezovského, vyšetřuje jako vraždu. Za příčinu smrti označila škrcení. Ukázala to podle ní pitva. Nic podle ní ale v tuto chvíli nenasvědčuje tomu, že smrt Gluškova souvisí s otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery.

Policie před domem Nikolaje Gluškova
Zdroj: ČTK/AP Autor: Rick Findler

Osmašedesátiletý Gluškov byl v 90. letech náměstkem generálního ředitele ruských státních aerolinek Aeroflot, které podle ruských úřadů spolu s Berezovským připravil o stamiliony dolarů. 

V roce 1999, kdy se Berezovskij nepohodl s Vladimirem Putinem a uprchl do Británie, byl Gluškov obviněn z praní špinavých peněz a podvodů. Ve vězení strávil pět let, na svobodu se dostal v roce 2004. Poté se odstěhoval do Británie, kde dostal politický azyl. V pondělí byl nalezen mrtev ve svém bytě.

Mrtvý byl ve svém bytě v Londýně nalezen před pěti lety i Berezovskij, který se stal tvrdým kritikem Kremlu. Údajně se oběsil. Mnozí včetně Gluškova ale verzi o sebevraždě nevěřili.

Páteční policejní oznámení přišlo v době, kdy britské úřady vyšetřují útok nervově paralytickou látkou na bývalého ruského agenta v britských službách Sergeje Skripala a jeho dceru. Podle Londýna stojí za incidentem ze 4. března Rusko.

Moskva jakoukoli vinu odmítá. Ruský vyšetřovací výbor (SK), obdoba amerického FBI, oznámil, že kauzu otravy Julije Skripalové, dcery bývalého plukovníka ruské rozvědky Sergeje Skripala, začal rovněž vyšetřovat.