Italská policie odhalila „makrobiotickou sektu“, která zotročovala lidi ve stovce restaurací

Italská policie rozbila makrobiotické impérium se sektářskými rysy, které svým stoupencům zamezovalo styk s okolním světem a zotročovalo je k práci v síti zhruba stovky restaurací a prodejních míst. Policie vyšetřuje pět osob, které jsou podezřelé z týrání, daňových úniků a ze zločinného spolčení za účelem zotročení stoupenců.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: René Volfík

Oběťmi byli často nevyrovnaní mladí lidé, z nichž někteří se v minulosti potýkali se závislostí na drogách. Síť je „indoktrinovala“, donutila změnit stravu a pak i životní návyky – chtěla, aby odešli z práce, posílali organizaci peněžní dary a pracovali v jejích restauracích a prodejních místech prakticky zadarmo.

Vyšetřování začalo v roce 2013, když se na policii obrátila jedna mladá žena. Šéf makrobiotického impéria Mario Pianesi podle ní sliboval, že dieta člověka zbaví nevyléčitelné nemoci.

Síť operovala zejména ve středoitalských regionech Marche a Emilia Romagna. Své stoupence manipulovala a nutila je, aby dodržovali přísně kontrolovanou dietu nazývanou Ma.Pi. Jedna z obětí manipulace skončila na hmotnosti 35 kilogramů.

Organizace, na jejímž vrcholu stál Pianesi, byla podle deníku La Repubblica rozvětvená po celé Itálii a měla kolem devadesáti tisíc členů. Lidé, kteří v síti odpovídali za jednotlivé oblasti, potenciální oběti „indoktrinovali“ příslibem fyzického i psychického uzdravení a očištění karmy.